...
Житія святих,  Жовтень

Святитель Іов, патріарх Московський і всієї Русі

Місяця жовтня на 5-й день

Святитель Іова народився близько 1525 року в Стариці в сім’ї посадських людей. Хлопчик навчався в школі при Старицькому Успенському монастирі, де в 1556 році під впливом архімандрита Германа він прийняв чернечий постриг з ім’ям Іов на честь Іова Багатостраждального.

Згодом отець Іов став ігуменом Старицького Успенського монастиря.

Так як Стариця була одним з центрів опричнини, він привернув увагу Івана Грозного, результатом чого стало його обрання настоятелем монастиря в сані архімандрита.

У 1571 році його перевели до Москви на ту саму посаду в Симонов монастир. У 1575 році він став архімандритом царського Новоспасского монастиря в Москві. З 1581 року отець Іов був висвячений в єпископа Коломенського. У Коломні він перебував до 1586 року, в якому був призначений архієпископом Ростовським.

Собором єпископів у 1586 році владика Іов возведений у митрополити Московські і в лютому 1589 року поставлений константинопольським патріархом Єремією II, який перебував у Москві в той час, у перші Патріархи Московські.

З важливих церковних подій його патріаршества – канонізація Василя Блаженного Йосипа Волоцького.

Після смерті Бориса Годунова в 1605 році патріарх Іов відмовився визнати самозванця Лжедмитрія I.

Іов був зміщений з кафедри й заточений у монастир у рідній Стариці ще до прибуття самозванця в столицю.

Святителя Іова заарештували за богослужінням в Успенському соборі Кремля, зірвали з нього патріарше вбрання і як простого ченця відправили у вигнання.

Після вигнання Іова церковний собор обрав новим Московським Патріархом грека Ігнатія, який приєднався до прихильників Лжедмитрія. Однак зміна Патріархів не була законною: святитель Іов не був позбавлений влади ні тим більше позбавлений сану.

У Стариці Іов прожив ще два роки і помер у 1607 році.

Перед смертю виправданий святитель відвідав Москву, але за станом здоров’я відмовився від повернення на патріарший престол і повернувся в Старицю, де помер і був похований у Старицькому Успенському монастирі.

У 1652 році за патріарха Йосифа в середині сімнадцятого століття нетлінні мощі святителя Іова були перенесені в Успенський собор Московського Кремля.

Від мощей святителя Іова відбувалися зцілення.

Для всеросійського шанування патріарх Іов був канонізований в лику святителів на Архієрейському соборі Руської православної церкви в 1989 році.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Иову, патриарху Московскому и всея Руси, глас 5

Правосла́вия побо́рниче,/ ве́ры Христо́вы испове́дниче,/ первоиера́рше Це́ркве Ру́сския,/ святи́телю о́тче И́ове,/ за ны Христа́ Бо́га моли́,/ ве́ру оте́ческую утверди́ти,/ грехо́в оставле́ние нам дарова́ти// и пода́ти ми́ру ве́лию ми́лость.

Кондак святителю Иову, патриарху Московскому и всея Руси, глас 7

В годи́ну лю́тых искуше́ний/ многострада́льному И́ову подо́бяся,/ в же́ртву жи́ву и непоро́чну/ себе́ Христу́ прине́сл еси́,/ обрати́в па́ству к покая́нию,/ терпели́ве И́ове святи́телю,/ моли́ и нам за вся благодари́ти Го́спода/ и всегда́ воздава́ти// сла́ву Бо́гови.

Молитва святителю Иову, патриарху Московскому и всея Руси

О, пресла́вне о́тче наш И́ове, пе́рвенец во Патриа́рсех Росси́йских и ве́рный испове́дниче Христо́в! Во дни святи́тельства твоего́ му́дро Це́рковь Росси́йскую пасл еси́, лю́ди просвеща́я и утвержда́я сло́вом Христо́вы ве́ры, хра́мы и оби́тели созида́я, та́же Це́рковь Росси́йскую укрепля́я от мо́ря до мо́ря и да́же до грани́ц Сиби́рских. Тверд муж и испове́дник Правосла́вныя ве́ры яви́лся еси́, о́тче, во времена́ попуще́ния Бо́жия, та́же поруга́ние и изгна́ние подъе́м, во оби́тели пусты́нней, иде́же и чин и́ноческий прия́л еси́, ду́шу твою́ в ру́це Бо́жии све́тло пре́дал еси́. Не преста́й, свя́тче Бо́жий, первосвяти́телю Христо́в, лю́ди земли́ твоея́ укрепля́ти, ве́ру Правосла́вную кре́пко держа́ти и во смире́нии пребыва́ти. Град сто́льный Москву́ сохрани́ и от нахожде́ния лю́тых изба́ви. О святи́телю прети́хий и прему́дрый! Сподо́би и нас све́тлости ра́ди жития́ твоего́ смиренному́дрию поучи́тися, да та́ко живу́ще, ми́рный коне́ц сподо́бимся прия́ти и Ца́рствие Христа́ Сы́на Бо́жия получи́ти сла́вными и ми́лостивыми моли́твами твои́ми. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку