Святитель Георгій I, патріарх Константинопольський p1ar09oibi11vk1jp2da8o9u4ip4 e1692930825871
Житія святих,  Серпень

Святитель Георгій I, патріарх Константинопольський

Місяця серпня на 18-й день

Про життя Георгія до обрання патріархом, а також після VI Вселенського Собору майже нічого не відомо. Був пресвітером і скевофілаксом храму св. Софії, коли за вказівкою імператора Костянтина IV в листопаді/грудні 679 року його звели на Константинопольську кафедру замість відправленого на заслання Феодора I (після смерті Георгія він знову посів Патріарший престол). Цей вибір був зроблений імператором для полегшення примирення з Римською Церквою після розриву 672 р., пов’язаного з єрессю монофелітства.

Незабаром після інтронізації патріарх Георгій за наполяганням імператора скликав у Константинополі VI Вселенський Собор (7 листопада 680 – 16 вересня 681). Він і патріарх Антіохійський Макарій I були покликані обґрунтувати офіційну монофелітську доктрину, ухвалену у Візантії вже понад 50 років, виступивши проти звинувачень римських легатів. Захищаючи монофелітство, Георгій і Макарій посилалися на вчення п’яти перших Вселенських Соборів, на авторитет Константинопольських патріархів Сергія I, Пірра I, Павла II і Петра, папи Римського Гонорія I, на праці свт. Кирила Олександрійського та ін. святоотцівські тексти. На сьомому засіданні (13 лютого 681 р.) легати в присутності імператора зажадали від них відповісти на листи папи Римського свт. Агафона щодо монофелітської суперечки. 7 березня на восьмому засіданні патр. Георгій заявив про згоду з папою Агафоном. У диптихи Константинопольської Церкви було включено ім’я папи Римського Віталіана, що означало закінчення церковного розколу Сходу і Заходу. На 16-му засіданні патр. Георгій попросив легатів не наполягати на анафемі Константинопольських патріархів Сергія, Пірра, Павла і Петра, які підтримували монофелітство. Представники папи, підтримані Собором, відмовилися піти на таку поступку, і Георгій був змушений підкоритися. 16 вересня 681 р. на Соборі було ухвалено православне сповідання віри, яке стверджувало дві волі і дві енергії у Христі. Патріарх Георгій підписав його після римських легатів. Ним було також підписано соборне послання до папи Агафона.