...
Житія святих,  Вересень

Святитель Феоктист, єпископ Чернігівський

Місяця вересня на 28-й день

Святитель Феоктист, єпископ Чернігівський, до вступу на кафедру подвизався в Києво-Печерському монастирі. Він був в числі великих старців, котрі зцілили молитвою преподобного Микиту, згодом святителя Новгородського.

У 1103 році святий Феоктист був поставлений ігуменом Києво-Печерського монастиря. У 1108 році він побудував на кошти благовірного князя Гліба Всеславича кам’яну трапезницю. Саме святий Феоктист настояв, щоб ім’я преподобного Феодосія було внесено в синодики святих по всій Русі. У 1110 році, 11 лютого, при ньому було небесне знамення в Печерському монастирі: з’явився вогненний стовп від землі до неба і блискавка освітили всю землю, о 1 годині ночі пролунав грім. Вогняний стовп стояв над кам’яною трапезницею так, що не було видно хреста. Потім перейшов на церкву і став над гробом преподобного Феодосія, а потім, повернувшись на схід, став невидимий.

«Це був не вогненний стовп, а лик ангельський, — писав преподобний Нестор Літописець, — бо ангел так являється коли стовпом вогняним, коли полум’ям, як сказав пророк Давид: творяй Ангели своя духи і слуги своя вогонь палящ».

У 1113 році святитель Феоктист був висвячений в єпископа Чернігівського. 2 травня 1115 святитель брав участь у перенесенні мощей благовірних князів Бориса і Гліба у Вишгороді, а пізніше, в Чернігові, освятив біля кафедрального собору церкву в ім’я благовірних князів Бориса і Гліба, споруджену в 1120 році князем Давидом Чернігівським. Благовірним князям-страстотерпцям святитель присвятив слово в день їх пам’яті.

6 серпня 1123 року, у свято Преображення, святитель Феоктист помер. Пам’ять його звершується 18 серпня. В одному зі списків святих сказано, що він був похований в Печерському монастирі. До пам’яті святителя Феоктиста віруючі звертаються і 28 вересня, коли він згадується в 9 пісні канону Собору преподобних отців Ближніх печер.

Знайшли помилку