Житія святих,  Квітень

Святитель Анастасій І Синаїт, патріарх Антіохійський

День пам'яті (н. ст.)

У середу Світлої седмиці – Собор преподобних отців, Богошественної гори Синай подвижників (перехідне) / місяця квітня на 20-й день

Святий Анастасій I Синаїт, патріарх Антіохійський, почав свій чернечий подвиг на Синайській горі, тому й був названий Синаїтом. Він вступив на патріарший престол 562 року за царювання імператора Юстиніана (527-565).

У той час поширилася єресь монофізитів. Сам імператор схилився на бік єретиків. Святитель Анастасій виступив проти єресі. Він розсилав послання по всіх церквах і щодня роз’яснював у своєму храмі православне вчення про два єства Господа Іісуса Христа. Усі, хто сумнівався і вагався у вірі, чекали з надією слова святого патріарха Анастасія.

Розгніваний Юстиніан, дізнавшись про це, хотів скинути святителя Анастасія з Антіохійського престолу, але раптово тяжко захворів. Перед смертю він приніс покаяння Церкві і склав чудове молитвослов’я “Єдинородний Сину і Слове Божий”, яке увійшло до чину Божественної літургії. У ньому він висловив православне вчення про два єства Господа Іісуса Христа.

Після Юстиніана вступив на престол імператор Іустин Молодший (565-578), який відновив гоніння на святителя Анастасія і 572 року заслав його в ув’язнення. Повернувшись 593 року із вигнання, святитель Анастасій керував Церквою шість років і мирно помер († 21 квітня 599).

У вигнанні святитель Анастасій написав кілька догматичних і повчальних творів, а також переклав грецькою мовою працю святителя Григорія Двоєслова († 604; пам’ять 12 березня) “Про пастирське служіння”.

Знайшли помилку