Житія святих,  Квітень

Святитель Анастасій І-й Синаїт, патріарх Антіохійський

Місяця квітня на 20-й день.

Святий Анастасій Синаїт I-й, патріарх Антіохійський, почав свій чернечий подвиг на Синайській горі, чому і був названий Синаїтом. Він вступив на патріарший престол 562 року за царювання імператора Юстиніана (527-565).

У той час поширилася єресь монофізитів. Сам імператор схилився на бік єретиків. Святитель Анастасій виступив проти єресі. Він розсилав послання по всіх церквах і щодня роз’яснював у своєму храмі православне вчення про два єства Господа Ісуса Христа. Усі, хто сумнівався і вагався у вірі, чекали з надією слова святого патріарха Анастасія.

Розгніваний Юстиніан, дізнавшись про це, хотів скинути святителя Анастасія з Антіохійського престолу, але раптово тяжко захворів. Перед смертю він приніс покаяння Церкві і склав чудове молитвослів’я “Єдинородний Сину і Слові Божий”, що увійшло в чин Божественної літургії. У ньому він висловив православне вчення про два єства Господа Ісуса Христа.

Після Юстиніана вступив на престол імператор Юстин Молодший (565-578), який відновив гоніння на святителя Анастасія і 572 року заслав його в ув’язнення. Повернувшись 593 року з вигнання, святитель Анастасій керував Церквою шість років і мирно помер († 21 квітня 599).

У вигнанні святитель Анастасій написав кілька догматичних і повчальних творів, а також переклав грецькою мовою працю святителя Григорія Двоєслова († 604; пам’ять 12 березня) “Про пастирське служіння”.