...
Житія святих,  Жовтень

Святкування на честь Хітона Господнього і Стовпа Животворящого

Місяця жовтня на 1-й день

Святкування на честь Хітона Господнього і Стовпа Животворчого – храмове свято Мцихетського патріаршого патріаршего собору на честь 12- ти апостолів. За переданням Грузинської Православної Церкви, Хітон Господній попав у древню столицю Грузії слідуючим чином.

Єлеазар, равін мцхетської громади євреїв, який переселився в Грузію з Єрусалиму ще в 70 р. до н.е., отримав повідомлення від єрусалимського первосвященика Анни про страту Христа, поспішив до Єрусалиму у супроводі Лонгина Карсницького. Вони стали свідками страстей Христових і кидання жеребу за Його одяг ( Ін. 19:23-24; Пс. 21:19). В той час коли пречисте тіло Господа було пригвожденно до Хреста, мати Єлеоза знаходилась в Мцхеті, почула удари молота в своєму серці і стрепенулась від великого страху. Звістивши своїй дочці Сидонії про хресні страждання Спасителя, безвинно виданого на смерть , мати Єлеоза померла.. Єлеоз придбав Хітон Господній у воїна, котрому він дістався за жеребом, і привіз його в Мцхет. Єлеоз підтвердив слова матері і показав сестрі Хітон Господній. Взявши Хітон, праведна Сидонія Обцілувала його, притиснула до своїх грудей і відразу впала бездиханною. Ніхто, в тому числі цар Адрек не могли розняти рук Сидонії і взяти Хітон. Праведна Сидонія була таємно похована братом Єлеозом в царському саду Мцхети.

Про це розповів святій рівноапостольній Ніні первосвященик карталінських євреїв Авіафар-нащадок равина Єлеоза. Він увірував у Христа, почувши тлумачення древніх пророцтв Святою Ніною. Навернений до Христа рівноапостольною Ніною грузинський цар Миріан( 265-342 рр.) вирішив побудувати на місці поховання Хітону Господнього християнський храм.. величезний кедр, який виріс на могилі Сидонії, зрізали і його стовбур хотіли як основний стовп для підтримки головного купола храму, але підняти його не змогли. Всю ніч св. ніна молилась про Божественну допомогу, і їй було видіння в якому привідкривалась історична доля Грузії.

На світанку Ангел Господній наблизився до стовпа і підняв його. Стовп огорнутий дивним світлом, піднімався і опускався над своєю основою. З пня кедра витекло запашне миро. Так Ангел Господній показав місце де був захований в землі Хітон Господній. Ця подія, свідками якої була велика кількість жителів Мцхета, зображається на іконі « Прославлення Грузинської Церкви». Животворчий Стовп, біля якого відбувалось багато зцілень має зараз кам’яне покриття. Стовп знаходиться в соборі Свети-Цховелі поряд з макетом храму Гробу Господнього в Єрусалимі.

Грузинською Павославною Церквою свято на честь Хітону Господнього і Животворчого Стовпа вшановується так само урочисто, як в Україні свято Покрову Пресвятої Богородиці.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Животворящему Столпу и Хитону Господню, глас 8

Днесь пра́зднует Свята́я Це́рковь,/ чту́щи Столп Животворя́щий и Хито́н Госпо́день,/ и́же Свет просия́ша во вся концы́ вселе́нныя/ и жи́зни свято́е ми́ро источи́ша./ Сего́ ра́ди Всесвяте́й Богома́тери и ро́ждшемуся от Нея́ Христу́// покланя́емся во спасе́ние душ на́ших.

Кондак Животворящему Столпу и Хитону Господню, глас 8

В Го́рней борьбе́ за мя непобеди́мый помо́щниче,/ Сто́лпе святы́й и Богоосия́нный, мир просвеща́яй,/ я́ко мо́лния освеща́яй Небесноподо́бную пелену́ — свы́ше истка́нный Хито́н Госпо́день,/ украша́яй же воспева́ющия и пра́зднующия торжество́ твое́,/ да́руй сугу́бое озаре́ние и ра́дость пою́щим ти:// ра́дуйся, Сто́лпе, Бо́гом осия́нный.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку