Свята благовірна Тамара, цариця Грузинська Tamara
Житія святих,  Квітень

Свята благовірна Тамара, цариця Грузинська

Місяця квітня на 17-й день.

Свята Тамара походила зі знатного роду Багратіонів, який, за переказами, сходив до самого царя Давида. Її батько Георгій 1178 року проголосив свою дочку царицею. Через 7 років він помер. З цього моменту почалося правління святої.

Коли свята Тамара зійшла на престол, то сказала: “Я – батько сиріт і мати вдовиць”. Ця фраза визначила все її правління.

Автор біографії Тамари залишив такий опис юної цариці: “Правильно складене тіло, темний колір очей і рожеве забарвлення білих ланіт; сором’язливий погляд, <…> приємний язик, весела і далека від усякої розв’язності, що тішить слух, мовлення, чуже від усякої порочності розмова”.

Цариця почала своє правління з кадрових перестановок. Вона змістила правителів і воєначальників, які зловживали владою, призначивши замість них інших. Вона звільнила Церкву від оподаткування, полегшила долю селян.

У 1185 році патріарх запропонував правительці вийти заміж. Для цього на Русь відправили посольство. Незабаром воно повернулося разом із Георгієм, сином князя Андрія Боголюбського. Тамара запевняла своє оточення, що з весіллям треба б почекати. Адже потрібно ще зрозуміти, що це за людина. Але придворні наполягли на своєму. На жаль, побоювання мудрої цариці справдилися. Георгій виявився небайдужим до спиртного, здійснюючи “багато непристойних справ”. Два з половиною роки Тамара терпіла його грубе поводження, всіляко намагаючись напоумити чоловіка. Усе було марно. Їй довелося розлучитися зі своїм чоловіком.

Довгий час свята думала залишатися вдовою за живого чоловіка, але заради спадкоємця погодилася повторно вийти заміж – за осетинського царевича Давида. Цей шлюб виявився щасливим, і незабаром Грузія побачила свого майбутнього правителя.

У період царювання святої Тамари країна досягла піку своєї слави і могутності. Цариця була справедливим суддею. Її працьовитість, державний талант, християнське співчуття визначили “Золоту епоху” Грузії.

Вона успішно зупинила навалу халіфа Абу-Бакра, який, зібравши величезне військо з Індії, сподівався поживитися багатствами Грузії. Та ж доля спіткала й іншого загарбника – султана Рукн-ад-Діна.

Відразу після сходження на престол Тамара приділила пильну увагу організації єдиного богослужбового статуту і церковного канону. Вона закликала всіх богословськи освічених людей, знавців Закону Божого, єпископів і священиків приїхати в місто Картлі. Тут незабаром відбувся загальний Собор, на якому була присутня і сама цариця.

Перед смертю цариця Тамара встигла закінчити всі необхідні державні справи і розпорядитися з основних церковних і монастирських питань. Несподівано її наздогнала невідома хвороба. Лікарі виявилися безсилими. Уся країна вимолювала свою царицю, проте 18 січня 1213 року велика правителька мирно померла.

Про точне місце поховання святої Тамари досі точаться суперечки серед істориків та археологів.

Тропарь благоверной Тамаре, царице Грузинской, глас 8

Вы́шния красоты́ жела́я,/ ни́жния сла́сти теле́сныя дале́че от себе́ отгна́ла еси́/ и, в черто́зе ца́рском пребыва́ющи,/ а́нгельское житие́ препровожда́ла еси́,/ цари́це Тама́ро блаже́нная,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва благоверной Тамаре, царице Грузинской

О, свята́я вели́кая благове́рная цари́це Тама́ро! Мы́, гре́шнии (имяре́к) и смире́ннии, я́ко к те́плой защи́тнице и ско́рой помо́щнице усе́рдно прибега́ем, прося́ще по́мощи и заступле́ния в бе́здне бе́д погружа́емых, и́же на вся́к де́нь и ча́с на́м от челове́к лука́вых приключа́ющихся, и разли́чными боле́зньми одержи́мых, да твои́м заступле́нием, ко́ль вели́кое дерзнове́ние к Бо́гу име́еши, помоли́сь о на́с в печа́лех, ну́ждах и напа́стех су́щих, и заступи́ на́с от все́х враго́в ви́димых и неви́димых, наипа́че же от бесо́вских ко́зней и хи́тростей, на́глых нападе́ний и льсти́вых подступов, да не бу́дем и́м в поруга́ние и посмея́ние, и твое́ю кре́пкою по́мощию и́х от на́с отгони́, я́коже отгна́ла от страны́ И́верстей и ве́рную любо́вь к Бо́гу в сердца́х на́ших утверди́ и досто́йну соде́лай.
Егда́ же приспе́ет на́ше от вре́меннаго сего́ жития́ отше́ствие и к ве́чности переселе́ние, ско́ро в по́мощь на́м предста́ни, и от наси́лий вра́жиих свободи́, я́ко име́еши жи́знь ве́чную, и приведи́ сердца́ на́ша к и́стинному покая́нию, да и мы́ нескве́рными усты́ и чи́стой со́вестию предста́нем Пресвяте́й Тро́ице, прославля́я и воспева́я Ю́, со все́ми святы́ми в безконе́чныя ве́ки. Ами́нь.