Священносповідник Миколай Виноградов, пресвітер p1dnsr727npvl1t0i1l371o8i4783
Житія святих,  Листопад

Священносповідник Миколай Виноградов, пресвітер

Місяця листопада на 4-й день

Священносповідник Микола Павлович Виноградов народився 4 листопада 1873 року у місті Клин.
Вступивши до Московської духовної семінарії, він закінчив її в 1896 році за другим розрядом. Потім до 1898 року викладав у Прохорівській церковнопарафіяльній школі Подільського повіту. Одружився. 17 квітня 1898 року був визначений священником у храм села Данилове, освяченого на честь Смоленської ікони Пресвятої Богородиці.
Тут отцю Миколаю та його близьким судилося прожити 32 роки.
Молодий священник багато попрацював на ниві церковної освіти. У листопаді 1898 року, невдовзі після висвячення та призначення на парафію, отець Миколай відкрив у селі Данилове школу грамоти, де й викладав сам безплатно. У 1901 році школа була перетворена на церковноприходську, і отець Миколай був її незмінним завідувачем і законоучителем. Крім того, отець Миколай був завідувачем Воскресенської церковноприходської школи, яка розташовувалась поблизу села Растунове.
Як і всі священнослужителі того часу, отця Миколу було позбавлено виборчих прав, а в лютому 1930 року розкуркулено. Оскільки ніякого майна в нього вже не було, його просто вигнали з дому, і після цього він жив у будинку одного зі своїх парафіян.
У грудні 1929 року отець Миколай зрозумів, що влада хоче закрити церкву, тому на престольне свято – день пам’яті святителя Миколая, архієпископа Мир Лікійських – він звернувся до вірян із проповіддю, в якій сказав: «…настали важкі часи, без нашої згоди закривають церкви ». Парафіяни вирішили боротися за свій храм. 10 березня відбулися загальні збори, на яких віряни намагалися протестувати проти закриття храму. Але Сільрада на своїх зборах ухвалила: просити видалити духовенство (тобто отця Миколи) з «даної місцевості».
У середині березня 1930 року був допитаний і отець Миколай. Слідчий цікавився церковними срібними сосудами, знайденими у священника під час опису майна наприкінці січня 1930 року. Отець Миколай показав, що у серпні 1926 року знайомий священник, отець Миколай Калугін, при переїзді з місця на місце залишив у нього на зберігання вузлик з речами. Причому навіть не знав, що в ньому знаходиться. Вузлик він поклав на божницю, «де він і пролежав до того моменту, поки мене не прийшли з описом майна».
22 березня 1930 року отця Миколу було заарештовано. 25 квітня 1930 року трійка ОГПУ засудила священника Миколу Виноградова до висилки в Північний край терміном на три роки.
Ще не старий священник не витримав тяжких умов північного заслання. 17 листопада 1931 року в Ємецькому районі Архангельської області священник Микола Виноградов помер і був похований у невідомій могилі.