Священномуеник Димитрій Ігнатенко 3 2
Житія святих,  Вересень

Священномуеник Димитрій Ігнатенко

Місяця вересня на 14-й день

Димитрій Феофанович Ігнатенко народився 17 липня 1872 року в селі Агаймана Мелітопольського повіту Таврійської губернії в сім’ї священика. 1898 р. закінчив Київську Духовну Академію зі званням кандидата богослов’я. Викладав у Сімферопольському духовному училищі. 4 лютого 1898 року був висвячений у сан священика і направлений до м. Керч, де виконував обов’язки помічника благочинного. 1901 року о. Димитрія переводять до Сімферополя настоятелем храму та законоучителем у чоловічій гімназії. У шлюбі з дружиною Єлизаветою Юхимівною мав трьох дітей.
У листопаді-грудні 1922 року у Сімферополі проходили відкрите засідання Верховного Революційного Трибуналу. Протоієрей Димитрій Ігнатенко разом зі своїм єпархіальним архієреєм, майбутнім священномучеником, Никодимом (Кротковим) та ще кількома кліриками постав перед пролетарським судом за звинуваченням у небажанні віддати богослужбові предмети на наругу. А також за два «нелегальні» збори, перші з яких були присвячені засудженню діяльності обновленців Таврійської єпархії, а другі пов’язані з висвяченням на єпископа Мелітопольського протоієрея Олександра Звєрєва (майбутнього священномученика архієпископа Сергія). Батько Димитрій винним себе не визнав і був засуджений до трьох років виправно-трудових таборів. Відбувши термін, він приїхав до Сімферополя, знову був звинувачений у антирадянській агітації та висланий за межі України. Повернувшись додому, він продовжував служити та проповідувати. Аскетичне життя, постійне перебування в молитві, полум’яна віра і безроздільне сподівання на Промисел Божий дарувало йому особливу відвагу в викривленні беззаконь, що здійснюються безбожною владою, і оновленців, які руйнували Церкву зсередини. 1926 року його знову заарештовують і, за постановою Трійки ОГПУ, висилають на три роки до Марійської області. Відбувши заслання, протоієрей Димитрій поселяється в Мелітополі і через деякий час отримує Свято-Олексіївський прихід у селищі Круча. висилають на три роки до Марійської області. Відбувши заслання, протоієрей Димитрій поселяється в Мелітополі і через деякий час отримує Свято-Олексіївський прихід у селищі Круча. висилають на три роки до Марійської області. Відбувши заслання, протоієрей Димитрій поселяється в Мелітополі і через деякий час отримує Свято-Олексіївський прихід у селищі Круча.
Сщмч. Димитрій Ігнатенко. Світлина. В’язниця м. Сімферополя. 1926 р.Сщмч. Димитрій Ігнатенко. Світлина. В’язниця м. Сімферополя. 1926 р.
На початку 17 липня 1935 року отця Димитрія заарештовують востаннє. У провину священика ставилися його антирадянські проповіді, «поширення фашистських поглядів», віщування війни. На допитах священик не приховував свого невдоволення Радянською владою та її заходами, спрямованими на знищення релігії, і того, що відкрито говорив про це з амвона та розмови з людьми. Під час ведення слідства отець Димитрій перебував у Мелітопольській в’язниці. Йому було 63 роки, повні випробувань післяреволюційні роки підірвали його здоров’я. Слідство добігало кінця і, хоча фізичні сили священика були вичерпані, душа його залишалася міцною та непохитною у сповіданні Православної віри. 9 вересня його поклали до тюремної лікарні. У день святкування Воздвиження Чесного та Животворчого Хреста Господнього протоієрей Димитрій Ігнатенко перестав, донісши свій хрест до кінця. Постановою прокурора м. Мелітополя від 9 жовтня 1935 року кримінальне переслідування щодо Ігнатенка Д. Ф. припинено у зв’язку з його смертю. Постановою УСБУ у Запорізькій області від 21.02.1997 р. його реабілітовано. Постановою Священного Синоду УПЦ від 29 серпня 2001 року о. Димитрія зараховано до лику місцевошановних святих новомучеників Запорізької єпархії. Постановою Ювілейного Архієрейського Собору 2000 року про соборне прославлення новомучеників та сповідників Російських ХХ століття ім’я протоієрея Димитрія Ігнатенка внесено до Собору новомучеників та сповідників Російських для загальноцерковного шанування. Пам’ять його відбувається 1/14 листопада.