Житія святих,  Вересень

Священномученик Євфимій Горячев, пресвітер

Місяця вересня на 2-й день

Священномученик Євфимій Микитович Горячев народився в Пензенській губернії 1884 року в бідній селянській родині. Дуже рано залишившись круглим сиротою, він виховувався в благочестивій родині рідного дядька. Сільський священик, у якого не було дітей, став піклуватися про хлопчика, віддав його вчитися спочатку до сільської школи, потім до вчительського училища. Навчаючись вельми старанно, Євфимій уже сам заробляв, даючи уроки в сім’ях, де батьки були заможніші, а діти лінивіші. Багато років пропрацював Євфимій учителем. У 1912 році він закінчив пастирські курси в Москві і був висвячений у сан священика з призначенням у сибірське село Ново-Новоселово, потім у село Великий Улуй. Відкрилися в ньому великі проповідницькі обдарування, так що селяни за сто верст запрошували його, споряджали підводу і привозили, щоб тільки послухати. Тут, у Красноярському краї, поблизу міста Ачинська, пройшло майже все його священицьке життя. Парафіяни любили отця Євфимія за безкорисливість, за його вірність Богу і Православній Церкві та за проповіді. У листопаді 1917 року отець Євфимій був обраний благочинним.

У Сибір радянська влада прийшла 1922 року, і разом із нею прийшло обновленство, отець Євфимій був відсторонений від посади благочинного. Він продовжував служити по-старому, не звертаючи уваги на розпорядження обновленського управління, за що в серпні 1924 року його заарештували й ув’язнили на три місяці. За цей час обновленці захопили його храм і всі храми в окрузі, але до червня 1925 року вдалося всі храми повернути православним. За вірність Православній Церкві отець Євфимій був призначений настоятелем Троїцького собору міста Ачинська в червні 1926 року.

У 1929 році гоніння на Церкву посилилися. У отця Євфимія відібрали будинок і весь домашній скарб, і він із дружиною та сімома дітьми оселився на околиці міста в лазні. 30 листопада 1929 року отця Євфимія заарештували, але незабаром відпустили.

У серпні 1936 року Особлива Нарада при НКВС засудила його до трьох років табору. У таборі отець Євфимій був засуджений до розстрілу і 15 вересня 1937 року розстріляний. Місце поховання невідоме.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.