Священномученик Єміліан Гончаров, пресвітер p1dmtnuu9p1gp11r148avvdmerc3
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Єміліан Гончаров, пресвітер

Місяця жовтня на 23-й день

Священномученик Єміліан народився 5 серпня 1882 року в селі Старо-Полтавка Саратовської губернії в сім’ї селянина Антона Гончарова. Закінчив 1904 року вчительську семінарію в місті Володимирі. З 1914 року Омелян Антонович виконував послух псаломщика. У 1921 році його висвятили в сан диякона, а потім у сан священника. Спочатку він служив у храмах Саратовської єпархії. У 1932 році знайомий отцю Єміліану священник Костянтин Сперанський запропонував йому перевестися до храму Різдва Христового в селі Рождествено Ново-Петровського району Московської області, де він сам колись служив і де тепер помер священник. Отець Єміліан погодився і, отримавши благословення священноначалія, почав служити на новому місці. У 1933 році отець Єміліан був нагороджений набедренником, у 1936 році – скуфією.

7 жовтня 1937 року влада заарештувала священника і ув’язнила у в’язницю в місті Волоколамську. Під час обшуку в коморі, який раніше належав церкві, а до часу служіння тут отця Єміліана став належати школі, було знайдено двадцять п’ять патронів до гвинтівки. На підставі того, що священника бачили, як він заходив у цю комору, йому приписали зберігання цих патронів і участь у контрреволюційній діяльності.

Того ж дня був викликаний на допит як свідок голова сільради, який сказав: “У серпні 1937 року священник, прийшовши до сільради, говорив: “Чому ви мені не дозволяєте ходити з іконами по домівках вірян? У конституції пишуть, що можна ходити, а ви не дозволяєте”. Тоді я йому відповів, що без довідки від лікаря ми вам не дозволимо. На ці слова Гончаров заявив: “Радянська влада випустила конституцію для обману народу, у конституції пишуть одне, а на ділі роблять інше”.

– Громадянин Гончаров, вас заарештовано за активну контрреволюційну діяльність, яку ви вели разом із членами контрреволюційної групи! – заявив слідчий.

– Ніякої контрреволюційної роботи серед населення я не вів і членом контрреволюційної групи не був, – відповів священник.

Це було останнє запитання допиту. 3 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Єміліана до розстрілу. Священник Єміліан Гончаров був розстріляний 5 листопада 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.