...
Священномученик Яків Архіпов 63071e76e4b51068093339
Житія святих,  Серпень

Священномученик Яків Архіпов

Місяця серпня на 13-й день

14 жовтня 1888 року у селі Беленицыно Володимирської губернії, у бідній селянській сім’ї Івана Архіпова народився хлопчик Яків. З дитинства улюбленець   Господа, він був обдарований прекрасним голосом. Будучи ще юним юнаком, він вирішив покинути батьківський дім. До 1914 року він “ходив по різних церквах як церковний співочий”, а потім служив псаломщиком у Пошехонському та Данилівському повітах, викладав спів в училищі с. Єрмакове. Там він зустрівся зі своєю майбутньою дружиною Ганною Миколаївною.

У 1919 році Яків був призваний до Червоної армії. І тут Господь беріг своє чадо – він служив керівником хорової секції.

Після демобілізації Яків Архіпов прийняв священний сан, і в 1921 році був призначений священиком до Преображенського собору вже тоді закритого Спасо Геннадієва монастиря. Спілкування з ченцями обителі, часті спільні богослужіння сприяли тому, що отець Яків, спрямований через дев’ять років у звичайний парафіяльний храм, продовжував служити по-монастирськи.

Дивлячись на голодний та обібраний народ, він усі сили свої віддавав на служіння Господу і нещасним знедоленим людям. Його гаряча молитва одразу знайшла відгук у серцях віруючих. У церкві с. Неділя-Руново (нині с. Рунівське Тутаївського району) кількість парафіян помітно зростала.

Незважаючи на селянське походження і лише трирічне навчання, о. Яків справляв враження людини освіченої. Він багато читав, грамотно писав, цікавився науками. Книжок у будинку було багато. Жила сім’я священика бідно, але, за спогадами парафіян, батюшка “останнє міг віддати”.

Самовіддане служіння простого сільського священика було розцінено ОГПУ як “контрреволюційна агітація”. 1 грудня 1930 року о. Яків був заарештований і засуджений до трьох років концтаборів. Термін він відбував у Казахстані. Вдома залишилися без жодних засобів для існування дружина та п’ятеро дітей.

1934 року о. Яків повернувся із заслання. Місце священика в Рунові виявилося зайнятим, і він деякий час служив у селі Верхньо-Нікульське, знову в розлуці з рідними. Після смерті настоятеля Воскресенської церкви батько повернувся додому і до свого храму.

1937 року почалася нова хвиля арештів. 5 серпня о. Якова знову заарештували як “члена повстанської куркульської контрреволюційної групи”. Свою провину він заперечував, нікого не обмовляючи.

26 серпня, в день пам’яті ікони Божої Матері “Сстрасна”, о. Яків був розстріляний. Місце його поховання невідоме. Визначенням Ювілейного Архієрейського Собору Російської Православної Церкви священик Яків Архіпов був зарахований до лику священномучеників.

Знайшли помилку