Священномученик Володимир Лозина-Лозинський, пресвітер 62419fe9a4caf253277803
Житія святих,  Грудень

Священномученик Володимир Лозина-Лозинський, пресвітер

Місяця грудня на 13-й день

Священномученик Володимир Костянтинович Лозина-Лозинський, протоієрей, народився 26 травня 1885 року у місті Духовщина Смоленської губернії, у сім’ї земських лікарів. Батьки його за переконаннями були народниками. У 1888 році мати майбутнього священномученика заразилася тифом, доглядаючи хворих у земській лікарні, і померла. Овдовівши батько Володимира з синами повернувся до Санкт-Петербурга, отримав місце лікаря на Путилівському заводі і через деякий час одружився. Велика сім’я, в якій народилося ще троє дітей, була дуже дружною.
Володимир зростав дуже болючою і вразливою дитиною, надзвичайно доброю і безкорисливою. Йому був притаманний вроджений аристократизм, він чудово говорив європейськими мовами.
У 1904 році Володимир успішно закінчив гімназію Імператорського Людинолюбного товариства і одразу вступив на юридичний факультет Університету.
У 1910 році він вступив на службу до Урядового Сенату. Одночасно молодий юрист продовжував вивчати історію архівної справи і за два роки закінчив археологічний інститут.
Коли розпочалася І Світова війна, Володимир Костянтинович, як і багато патріотично налаштованих людей, прагнув на фронт, але не був взятий на дійсну службу за станом здоров’я. На посаді помічника начальника Петроградської Санітарної автомобільної колони він керував перевезенням поранених з Санкт-Петербурзьких вокзалів і розподіляв їх по шпиталях, працюючи цілодобово.
Коли 1917 року більшовики закрили Сенат, Володимир Костянтинович вступив працювати статистиком на Московсько-Рибінську залізницю. Бажання стати священиком, мабуть, визріло у майбутньому священномученику поступово, під впливом російської катастрофи 1917 року. Великим потрясінням для нього стало самогубство улюбленого брата Олексія в 1916 році. Вперше він заявив про своє рішення стати священиком у дні, коли почалися відкриті переслідування на Церкву. В 1920 Володимир Костянтинович був зарахований на перший курс Богословського Інституту в Петрограді, а в листопаді подав прохання про висвячення.
Після висвячення він служив в університетській церкві Всіх Святих, в 1923 був настоятелем цього храму, який на той час був переведений на Біржову лінію, будинок 8 (у квартиру академіка І. І. Срезневського).

Батюшка неодноразово зазнав арешту: у 24 році у справі «Спасське Братство». Потім він був заарештований у лютому 1925 року і засуджений до десяти років таборів за звинуваченням у монархічній змові та служінні панахид з поминанням імператорської сім’ї.
Спершу він відбував термін на Соловках. Табірне життя батюшка приймав смиренно і покірно. Він з усіма був привітний, лагідний, любив жарт, гостре слівце. За спогадами соузников-соловчан, аристократизм його поведінки не зникав навіть тоді, «коли він відважував смердючу воблу» у продовольчому кіоску, розносив посилки або мив управлінські вбиральні. Але вроджений такт «і, головне, глибока любов до людини, що світилася в ньому, згладжували зовнішні відмінності з оточуючими». Він був «так повітряно-світлий, такий легко-добрий, що здається був втіленням безгрішної чистоти, яку ніщо не може заплямувати».
На Соловках отця Володимира відвідували рідні, які невдовзі домоглися пом’якшення вироку: у листопаді 1928 року ув’язнення в таборі замінили на п’ятирічне посилання в Сибір. Пробувши кілька місяців у пересильній в’язниці Ленінграда, батюшка було відправлено до глухого села П’янове, що за 150 кілометрів від міста Братська Іркутської області.
Одночасно з отцем Володимиром у тому ж селі відбував заслання також відправлений із Соловків єпископ Василь (Зеленцов, пам’ять 22 березня), непримиренний противник політики митрополита Сергія (Страгородського).
З П’янова Владика Василь послав своє останнє послання Патріаршому Місцеблюстителя не тільки з вимогою відмовитися від Декларації 1927 року і з загрозою в іншому випадку зазнати того прокляття, але і з закликом боротися з радянською владою всіма способами – аж до терору. Невдовзі після відправлення цього листа єпископ Василь мученицький загинув.
Після звільнення батюшка з 1934 року служив у Новгороді, ставши у 1935 році настоятелем кафедрального Михайло-Архангельського собору, що на Прусській вулиці. Правлячим архієреєм Новгородської єпархії на той час був архієпископ Венедикт (Плотніков), знайомий отцю Володимиру зі спільного служіння в Петрограді.
1(14) травня 1936 року протоієрей Володимир був заарештований знову, відправлений на обстеження до обласної лікарні для душевнохворих, де визнаний осудним, і 26 листопада (8 грудня) 1937 року разом із групою парафіян знову заарештовано за 58 статтею, обговорено як член групи “Народна демократія на основі недержавного капіталізму”, а 13 (26) грудня того ж року, в Новгороді розстріляний за рішенням “Особливої Трійки” від 6 (19) грудня. Місце його поховання Господь залишив таємним.
Зарахований до святих Новомучеників і Сповідників Російських на Ювілейному Архієрейському Соборі Російської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.