...
Священномученик Сергій Спаський Sergiy Spasskiy
Житія святих,  Листопад

Священномученик Сергій Спаський

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Сергій Миколайович Спаський народився 1884 року в цвинтарі Теремець Серпуховського повіту Московської губернії в сім’ї священика. Закінчивши духовне училище і Московську духовну семінарію, служив учителем у школі. У 1909 році його висвятили на священика до Успенської церкви в селі Білі Колодязі Коломенського повіту, де він і прослужив усе життя.

У листопаді 1929 року влада зажадала сплати великих податків із парафії, розраховуючи, що вони не будуть сплачені і храм можна буде закрити. Але селяни спільно виплатили всі податки.

25 грудня 1929 року отця Сергія, старосту храму й одного селянина заарештували й ув’язнили в коломенську в’язницю. Доказів провини заарештованих у слідчих не було, вони долучили до справи анонімні записки і зайнялися збором відомостей заднім числом. 10 січня 1930 року на допиті церковний сторож показав, що їхній священик “вкрай релігійно налаштований”, часто проповідує в храмі, “кілька разів говорив, що… стає вкрай тяжко жити, тому що радянська влада священицтво й узагалі церкву обкладає тяжкими податками, так що не знаєш, як і існувати”. Батюшку звинуватили в антирадянській діяльності й засудили до трьох років ув’язнення в концтабір.

З ув’язнення отець Сергій повернувся в ту саму парафію. Знову його заарештували 21 листопада 1937 року за звинуваченням у контрреволюційній агітації та ув’язнили в коломенській в’язниці. Трійка НКВС засудила священика до розстрілу. Священик Сергій Спаський був розстріляний 27 листопада 1937 року на полігоні Бутове під Москвою і похований у загальній безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 6 жовтня 2008 року ухвалою Священного Синоду Руської Православної Церкви.