...
Священномученик Петро, митрополит Крутицький p1au7ckcom1cg3g0h1tbf1aknsec5
Житія святих,  Вересень

Священномученик Петро, митрополит Крутицький

Місяця вересня на 27-й день / жовтня на 5-й день

Священномученик Петро, митрополит Крутицький (в миру Петро Федорович Полянський) народився 1862 року в сім’ї священика села Сторожеве Воронезької єпархії. До 1892 року він закінчив Воронезьку духовну семінарію і Московську духовну академію і був залишений при ній помічником інспектора.

Під час гонінь на святу Церкву, що почалися, 1920 року Святіший Патріарх Тихон запропонував йому прийняти постриг, священство і стати його помічником у справах церковного управління. Одразу після архієрейської хіротонії на єпископа Подільського владику Петра заслали до Великого Устюга, але після звільнення з-під арешту патріарха Тихона повернувся до Москви, ставши найближчим помічником патріарха. Незабаром він був зведений у сан архієпископа, потім став митрополитом Крутицьким.

Після смерті Патріарха на митрополита Петра було покладено обов’язки Патріаршого Місцеблюстителя. У своєму управлінні Церквою митрополит Петро стояв на шляху твердого стояння за Православ’я. Він безкомпромісно протидіяв обновленському розколу.

У листопаді 1925 року митрополита Петра заарештували. Йому пропонували відмовитися від первосвятительського служіння в обмін на свободу, але він відповів, що за жодних обставин не зробить цього.

У 1926 році владику відправили на заслання на три роки в Тобольську область, а потім на Крайню Північ. Заслання незабаром було продовжено на два роки. У тому ж засланні владика знову був заарештований у 1930 році та ув’язнений у Єкатеринбурзькій в’язниці на п’ять років в одиночну камеру. Потім він був переведений у Верхньоуральський політізолятор.

Коли ж до нього дійшли відомості про вихід “Декларації” митрополита Сергія (Страгородського), який був його заступником, владика був вражений. Висловлюючи у своєму листі негативне ставлення до компромісу з комуністами і до поступок їм, допущених митрополитом Сергієм, владика Петро прямо вимагав від останнього: “Якщо Ви не спроможні захищати Церкву, поступіться місцем сильнішому”.

У 1931 році митрополита Петра частково паралізувало. Коли його перевели з посиленням режиму до Верхньоуральської в’язниці особливого призначення, то помістили в одиночній камері. Замість імені йому дали № 114. 10 жовтня 1937 року священномученик Петро був розстріляний у Магнітогорській в’язниці, проливши мученицьку кров за Христа.

Руська Православна Церква Закордоном на Архієрейському Соборі 14 листопада 1981 року прославила митрополита Петра як священномученика в лику святих новомучеників Руських.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

 

Тропaрь, глaсъ в7:

Б9іимъ смотрeніемъ къ с™и1тельскому служeнію с™hмъ патріaрхомъ тЂхwномъ призвaнный, стaду хrт0ву kви1лсz є3си2 стрaжъ неусhпный и3 защи1тникъ небоsзненный, сщ7енном§ниче пeтре. жестHкаz заточє1ніz и3 д†льнzz и3згн†ніz, страдaніе и3 смeрть t богоб0рцєвъ претерпёлъ є3си2. вэнeцъ м§ническій пріsвъ, на нб7си2 нhнэ рaдуешисz. моли2 млcтиваго бGа, да сохрани1тъ цRковь нaшу t нестроeній, є3диномhсліе и3 ми1ръ лю1демъ свои1мъ дaруетъ и3 сп7сeтъ дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ д7:

Дyхъ ми1ренъ и3 кр0токъ стzжaвъ, твeрдое ўповaніе на млcрдіе б9іе и3мёz, блюсти1тель вёрный цRкве рyсскіz и3 и3сповёдникъ хrт0въ kви1лсz є3си2, сщ7енном§ниче пeтре, при1сный њ нaсъ пред8 бGомъ предстaтелю и3мlтвенниче њ душaхъ нaшихъ.

Ще в розробці

Знайшли помилку