Священномученик Павло Ягодинський, пресвітер p1ar2u7oorknt152t1kck1cbonf03
Житія святих,  Серпень

Священномученик Павло Ягодинський, пресвітер

Місяця серпня на 21-й день

Священномученик Павло Ягодинський народився 8 грудня 1879 року в селі Сайгуші Ардатовського повіту Симбірської губернії (нині Республіка Мордовія, Чамзинський район) і походив із сім’ї псаломщика місцевої церкви. Освіту він здобув у Духовній семінарії, 1900 року одружився і прийняв дияконський сан. Служити отець Павло став у селі Шугурово Ардатовського повіту Симбірської губернії. Через деякий час його висвятили на ієрея.

Згідно зі спогадами, отець Павло був людиною працьовитою, доброю, гранично чесною. Він не прагнув приховувати свої думки з приводу того, що відбувається в післяреволюційні роки, і говорив про те, що його тривожило. Саме тому його ім’я потрапило в списки учасників “контрреволюційного куркульського повстання”, що спалахнуло в повіті в 1919 р.

1929 року священик був заарештований зі звинуваченням у “несплаті державних податків” і засуджений до 8 місяців виправно-трудових робіт. Після виходу на свободу він знову став служити в церкві села Шугурове. Отець Павло старанно виконував свій священицький обов’язок: хрестив новонароджених, вінчав, відспівував. Багатьох він спонукав до активної діяльності, багатьох надихав теплим схваленням, слабких – підтримував, скривджених захищав. 1930 року церкву села Шугурове було закрито, а отця Павла заарештовано. Після звільнення в 1933 році, він став служити в церкві села Бузаєво Большеберезніковського району Мордовської АРСР. Дружина у священика до цього часу померла, і він жив по черзі у своїх синів. Кожен із них уже визначив свій шлях і влаштувався в новому житті.

Одного разу в отця Павла відбулася розмова з головою сільради, який радив священикові “залишити своє ремесло, відмовитися від сану і вступити куди-небудь на певну роботу”. Але майбутній священномученик на це відповів: “Ні, я не відмовлявся і не думав відмовлятися від сану священика. Робити це мені не дозволяють мої релігійні переконання, помру в сані священика”.

5 серпня 1937 року відбувся третій і останній арешт. У будинку в отця Павла було проведено обшук, але нічого виявлено не було. Було сформульовано обвинувачення: “брав активну участь в організації контрреволюційного куркульського повстання і закликав населення до терактів над комуністами”. Винним себе він не визнав. На допиті заарештований священик підтвердив свої слова, що не має наміру знімати із себе сан, і заявив, що “хоча я і переконаний віруючий, але антирадянської агітації ніде не проводив”. Трійка при НКВС Мордовської АРСР засудила ієрея Павла Ягодинського до вищої міри покарання. 3 вересня 1937 року його було розстріляно.