...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Олексій Нікологорський, пресвітер

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Олексій народився 1869 року в селі Нагорному Дмитрівського повіту Московської губернії в родині псаломщика Семена Нікологорського. У 1889 році Олексій Семенович закінчив Духовну семінарію і був висвячений на сан священика до храму в селі Волочаново Волоколамського повіту Московської губернії. За двадцять сім років служіння о. Олексій був багато разів нагороджений за бездоганну службу та ревне виконання церковних послухів. Він був спостерігачем церковних шкіл Волоколамського повіту, благочинним та слідчим у духовних справах при консисторії. Тут, на церковному служінні у Волоколамському повіті у селі Волочаново, він зустрів гоніння безбожників.
У 1930 році радянська влада відібрала у священика все майно і зажадала від нього сплати значної суми як податок. Оскільки він сплатити її не зміг, суд засудив його до двох років ув’язнення до виправно-трудового табору.
Звинувачення та вирок були несправедливі та незаконні, і, перебуваючи у в’язниці, о. Олексій подав прохання про перегляд справи. Справу було переглянуто, вирок скасовано, так о. Олексія після тримісячного ув’язнення звільнили.
Ймовірно, під час служби під Волоколамськом о. Олексій познайомився зі святим архієпископом Фаддеєм, який деякий час після повернення із заслання жив там в одному з сіл, і тому, звільнившись із в’язниці, священик поїхав до Тверської єпархії, якою на той час керував владика, і отримав місце у Космодем’янівському храмі села Плотників району. Дружина о. Олексія на той час померла, шестеро дітей виросли і роз’їхалися, і з батьком жила лише його дочка Олександра, якій тоді було двадцять сім років.
1937 року у храмі Косми та Даміана протоієрей Олексій зустрів сорок сьому річницю свого священицького служіння.
24 жовтня 1937 року влада заарештувала священика і ув’язнила в Ржевській в’язниці. На допитах слідчий запитував про його майновий стан до і після революції, особливо відзначив довгу службу священика, його церковні нагороди та те, що він обіймав відповідальні церковні посади. Але у відповідях священика не знайшов нічого, що можна було інтерпретувати як злочинне, антидержавне діяння.
25 листопада Трійка НКВС засудила священика до розстрілу. Протоієрей Олексій Нікологорський був розстріляний 27 листопада 1937 [4].

Знайшли помилку