...
Священномученик Олексій Нікатов, пресвітер p1dodmqhb21ionf742ag1tml3rq3
Житія святих,  Листопад

Священномученик Олексій Нікатов, пресвітер

Місяця листопада на 20-й день

Священномученик Олексій народився 1875 року в Польщі, в селі Дофнари Брест-Литовського повіту Гродненської губернії в сім’ї сільського вчителя Гавриїла Нікатова. Незабаром після його народження сім’я переїхала до Росії. Тут Олексій ріс, навчався, закінчив один клас духовної семінарії. З 1899 по 1901 служив рядовим в армії. Після армії він одружився з дівчиною Єлизаветою.
1905 року Олексій Гаврилович вступив псаломщиком до храму села Княжево Можайського повіту Московської губернії. 1906 року він переїхав до села Петрівське Верейського повіту і служив там до 1920 року, спочатку псаломником, потім дияконом, а останній рік – священиком. У них із матінкою було п’ятеро дітей.
Революція та Громадянська війна різко змінили долі багатьох людей, у тому числі й отця Алексія Нікатова. З серпня 1920 року до липня 1921 року він служив учителем у селі Суверня Сердобського повіту Саратовської губернії, цього ж року отримав місце священика при храмі села Воскресенки Подільського повіту.
У 1923 році отець Алексій був переведений служити до храму в ім’я Тихвінської ікони Божої Матері до села Ігнатове Дмитрівського району Московської області. За багаторічні пастирські праці отця Алексія було нагороджено багатьма церковними нагородами, у тому числі й саном протоієрея. Зі свідчень свідків видно, що у отця Алексія була численна паства і до нього часто приїжджали люди з інших міст і сіл.
З двадцятих років отець Алексій був позбавлений виборчих прав як священнослужитель, його господарство реквізували, і багатодітній родині нелегко було прогодуватися в ті голодні роки.
Заарештували отця Алексія 19 листопада 1937 року за звинуваченням у активній контрреволюційній діяльності та агітації, спрямованій на розвал колгоспів, «мерзотний наклеп на адресу радянської влади» та терористичні настрої. З 19 листопада 1937 року його утримували під вартою у Таганській в’язниці. Усі звинувачення отець Олексій заперечував, винним себе ні в чому не визнав.
Рішенням судової трійки при Управлінні НКВС СРСР по Московській області від 27 листопада 1937 протоієрей Алексій Нікатов був засуджений до розстрілу. Страта священика відбулася 3 грудня 1937 року на Бутовському полігоні, де він був потім похований у спільній могилі.

Знайшли помилку