...
Священномученик Олександр (Трапіцин), архієпископ Самарський Aleksandr Samarskiy
Житія святих,  Січень

Священномученик Олександр (Трапіцин), архієпископ Самарський

Місяця січня на 1-й день

Священномученик Олександр (в миру Олександр Іванович Трапіцин) народився 1862 року в селі Волма Вятської губернії в сім’ї диякона. Закінчив Вятську духовну семінарію і Казанську духовну академію. У 1889 році був висвячений на священника до Всіхсвятської церкви міста Вятки. У 1894 році здійснив тривале відвідування Святої Землі, описане ним у низці нарисів.

У 1900 році, будучи до цього часу вдівцем, отець Олександр прийняв чернечий постриг із залишенням колишнього імені. Незабаром після постригу його призначили виконувачем обов’язків ректора Вятської духовної семінарії, а 1901 року призначили ректором Калузької духовної семінарії та возвели в сан архімандрита. У 1904 році висвячений на єпископа Муромського, вікарія Володимирської єпархії. Після цього владика по черзі очолював ще кілька єпископських кафедр.

У роки Першої світової війни святитель Олександр організовував збір пожертвувань на військові потреби, допомогу вдовам і сиротам, загони братів милосердя, які діяли на передовій.

1923 року його заарештували за звинуваченням у “зв’язку з чернецтвом і к/р агітації” і засудили до 6 місяців примусових робіт.

У 1928 році владика був возведений у сан архієпископа і призначений на Самарську кафедру. Коли серед єпархіального духовенства виникла різнодумність щодо Декларації митрополита Сергія (Страгородського), завдяки величезному авторитету преосвященного Олександра в єпархії вдалося уникнути заколоту.

У серпні 1933 року він був заарештований ОДПУ і звинувачений як “керівник к/р групи церковників”. Винним себе владика не визнав. Його засудили до 3 років заслання на Урал. Повернувшись із заслання, святитель жив у Самарі, де служив у Петропавлівській церкві.

У 1937 році владику знову заарештували в Куйбишеві і звинуватили в “участі в підпільній контрреволюційній церковно-сектантській організації та організації терористичних груп”. Архіпастир не визнав себе винним. На допиті владика тримався мужньо і з архієрейською гідністю. Він не обмовив себе і не дав неправдивих свідчень про інших. На підставі показань лжесвідків 21 грудня 1937 року трійкою УНКВС по Куйбишевській області святитель Олександр був засуджений до розстрілу. Розстріляний 14 січня 1938 року і похований у спільній могилі в Куйбишеві.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.