...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Олександр Смирнов, пресвітер

Місяця листопада на 1-й день

Священномученик Олександр Васильович Смирнов народився 1875 року. Закінчивши Московську духовну семінарію, він почав служити законовчителем у церковнопарафіяльній школі в селі Круглино Московської губернії. У 1903 році Олександра Васильовича висвятили на ієрея до Хрестовоздвиженського храму села Вишегород Верейського повіту. У парафії була церковнопарафіяльна школа в селі Паново і земська школа в селі Сотниково. У 1903-1904 роках отець Олександр викладав у Сотниковій земській школі, а з 1904 року служив законовчителем і завідувачем Пановської церковнопарафіяльної школи. Парафіяни дуже любили свого пастиря. У 1911 році його обрали членом благочинницької ради.

У 1918 році нова місцева влада зажадала від отця Олександра, щоб він обстриг волосся і не ходив по селу в рясі. Порадившись зі своїм старцем, отець Олександр відмовився підкориться беззаконному розпорядженню.

У Верейському повіті славився своєю жорстокістю один із міліціонерів. Не знайшовши на нього управи у влади, обурені селяни вбили його. У відповідь влада послала кінний загін карателів-латишів, який прибув у село 14 листопада 1918 року. Селян, запідозрених у вбивстві міліціонера, стратили без жодного розслідування.

Отця Олександра викликали до сільради, але він не маючи за собою жодної провини не пішов. Тоді карателі насильно повели його з дому. Не дійшовши до сільради, процесія зустрілася зі священником сусіднього села Феодором Ремізовим, який йшов під конвоєм. Батюшкам було оголошено, що їх зараз стратять. Священники, схиливши коліна, стали молитися. Їхні тіла знайшли через три дні, відспівали і поховали.

Мощі священномучеників Олександра і Феодора було знайдено 8 жовтня 1986 року, їх помістили в храмі Казанської ікони Божої Матері в місті Реутові, де 2001 року було освячено боковий вівтар в ім’я Собору новомучеників та сповідників Руських.

Священномученики Олександр Смирнов і Феодор Ремізов зараховані до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.