Житія святих,  Листопад

Священномученик Олександр Биков, пресвітер

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Олександр народився 8 серпня 1881 року у селі Келії Волоколамського повіту Московської губернії у ній торговця. Закінчивши земську школу, Олександр став допомагати батькові у торгівлі, а недолік освіти заповнив згодом самоосвітою. Він одружився з дівчиною Марією, згодом у них народилося десять дітей.
У 1908 році Олександр Якович із сім’єю оселився в Москві і став самостійним власником квіткового магазину та теплиць, де розводив безліч сортів квітів. Відразу після того, як відбулася Лютнева революція, він залишив торгівлю і все з нею пов’язане майно і 1 жовтня 1917 вступив псаломщиком до церкви.
23 вересня 1921 року Олександр Якович був висвячений у сан диякона. З 1923 по 1926 рік він служив у Москві у храмі на Великій Дмитрівці. Згодом прийняв сан священства і став настоятелем  Знам’янської церкви в селі Судникове. 1 січня 1931 р. отець Олександр був знову визначений до Введенської церкви села Хранево, в якій прослужив до дня арешту.
29 жовтня 1937 року був допитаний як свідок голова колгоспу, і він показав: «Мені відомі такі факти антирадянської діяльності, яка проводилася та проводиться Олександром Яковичем Биковим. У червні 1937 року в колгоспній кузні колгоспу “Зоря”, коли піп Биков прийшов зробити ковалю замовлення, щоб йому виготовили візок, він заявив, що “колгоспники зараз самі ледве ходять, тому що їхні коні зайняті на виконанні державних зобов’язань, і я вирішив купити свого коня і об’їхати всю парафію”.
У травні 1937 року, коли ми, колгоспники, вішали дзвін для сповіщення на роботу колгоспників, у цей час проходив піп Олександр Якович Биков, який заявив: “Ось, добре ви робите, залиште для себе дзвін, адже він для нас стане в нагоді, оскільки Незабаром більшовиків змусять знову вішати дзвони на церкви».
Того ж дня слідчим був викликаний голова іншого колгоспу, який показав: «У липні 1937 року піп Биков заявив, що “незабаром настане час, коли всі, хто нехрещений і невінчаний, будуть хреститися і вінчатися; це означає, що радянську владу буде замінено іншою”».
Отця Олександра було заарештовано 12 листопада 1937 року і ув’язнено в Таганську в’язницю в Москві.
23 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Олександра до розстрілу. Священика Олександра Бикова було розстріляно 27 листопада 1937 року на полігоні Бутово під Москвою і поховано у безвісній спільній могилі.