Священномученик Олександр Архангельський, пресвітер p1b25nhn8n1qb11opm1u2b1uap19r63
Житія святих,  Листопад

Священномученик Олександр Архангельський, пресвітер

Місяця листопада на 12-й день

Священномученик Олександр народився 29 липня 1891 року у селі Рикова Слобода Рязанського повіту Рязанської губернії у ній псаломщика Івана Архангельського. У 1916 році Олександр вступив до Духовної семінарії, але закінчити її не встиг, оскільки почалася революція. У 1917 році він вступив на пастирські курси, після закінчення яких став служити псаломщиком. В 1921 Олександр Іванович був висвячений у сан диякона і потім священика і служив у храмі в селі Пашневе Оріхово-Зуївського району Московської області.
Під час гонінь 1937 року влада прийняла рішення заарештувати священика. 7 жовтня був допитаний один із лжесвідків, Петро Сухов, який сказав: «У вересні 1937 року під час похорону своєї дружини, на яких були присутні понад п’ятдесят чоловік колгоспників із сусідніх сіл, Архангельський заявив: “Якщо подивитися Новий і Старий Завіт і як язичники влаштовували гоніння на християн і порівняти це з теперішнім моментом за радянської влади, коли Церква ніби відокремлена від держави і віра кожного громадянина будь-якої національності ніби має бути вільною, але якщо розібратися в цій справі, то видно, що є переслідування на релігію. Комуністи роблять перепис населення, поділяючи його на віруючих і невіруючих, і цим хочуть залякати, щоб люди насильно зрікалися. Комуністи хочуть закрити церкви, оподатковуючи священиків та саму Православну Церкву, знімають дзвони. Нехай хоч і влаштовують гоніння на Церкву комуністи, але релігія існуватиме; рано чи пізно, але настане кінець цієї влади”».
11 листопада 1937 року влада заарештувала отця Олександра і ув’язнила його в Таганську в’язницю в Москві.
Обвинувачений Архангельський, слідство має в своєму розпорядженні дані, що ви, проживаючи в селі Пашневе, проводили антирадянську агітацію в контрреволюційному дусі. Чи ви це підтверджуєте?
– Я це заперечую, бо жодної антирадянської агітації я не проводив.
Далі слідчий продовжував запитувати, примушуючи священика, щоб він погодився з висунутими йому звинуваченнями і підтвердив свідчення лжесвідків, але як самі звинувачення, так і свідчення лжесвідків отець Олександр категорично відкинув.
21 листопада трійка НКВС засудила отця Олександра до розстрілу. Священика Олександра Архангельського було розстріляно 25 листопада 1937 року і поховано у спільній невідомій могилі на полігоні Бутово під Москвою.