Житія святих,  Вересень

Священномученик Миколай Васюкович

Місяця вересня на 13-й день

Священномученик Микола Васюкович, диякон († 1937 р.) народився 28 березня 1882 року в родині священика. Його батько служив настоятелем церкви святої праведної Анни в селі Коски Мінського повіту. Після закінчення 1908 року Духовного училища, Микола працював учителем народних шкіл, а потім служив псаломщиком при церкві Різдва Пресвятої Богородиці села Литвяни Ігуменського повіту. Після посвячення в сан диякона він продовжував служіння в цьому ж храмі. 1930 року, коли більшовики в Литвянах уночі спалили церкву, отець Миколай плакав і промовив: “Хіба це влада, коли при владі більшовики? Це не люди, які не вірують у Бога, а банда пройдисвітів, які знущаються над православним народом”.
Коли 1936 року народ змушували підписуватися на позику, отець Миколай відмовився від придбання нікчемних квитків, сказавши: “Підписуватися не буду, мені нема чого зміцнювати цю владу…”. Його заарештували 6 серпня 1937 року. На допиті він був небагатослівним. Не домігшись від нього зречення від сану, чекісти засудили його до розстрілу. Він був убитий у Мінську 26 вересня 1937 року.