Священномученик Миколай Шумков, пресвітер p1e2j6mlo714gu1k5o3ch1uuqnpf3
Житія святих,  Серпень

Священномученик Миколай Шумков, пресвітер

Місяця серпня на 8-й день

Микола Миколайович Шумков народився 4 листопада 1886 року в селі Слудка Яренського повіту Вологодської губернії в сім’ї диякона Спаської церкви. Освіту він здобув у Вологодській Духовній семінарії, яку закінчив 1904 року. З 1906 до 1913 року Микола був псаломщиком у церкві, учителем співу в Слудській церковно-парафіяльній школі, за самовчителем у Прокоп’євському земському училищі. 29 вересня 1913 року єпископ Великоустюзький Алексій висвятив його в сан диякона до Успенської церкви села Помоздино, а незабаром після 1918 року отець Миколай став священиком.
Перший раз отця Миколу Шумкова заарештували 1929 року за “несплату держзбору із землеустрою”. Відбувся вирок: 4 місяці примусових виправно-трудових робіт. Другий арешт відбувся 1931 року. Цього разу богоборча влада вигадала ще більш абсурдне звинувачення: “невиконання м’ясопоставок”. Втім, цього разу батюшка сидів недовго, незабаром був звільнений, після чого починається період його служіння в Сиктивдинському районі республіки Комі. Спочатку він був поставлений в Іллінську, а потім переведений у Вознесенську церкву (остання в селі Иб) у цьому районі.
Третій і останній арешт відбувся 14 серпня 1937 року. Отець Миколай був звинувачений в “активній к/р діяльності, систематичному поширенні чуток про швидкий розвал колгоспів і падіння Радянської влади”, також у звинуваченні йшлося про те, що обвинувачений, кажучи про владу, “називає її грабіжницькою, доводить про голод і наявність примусової праці”. Винним себе він не визнав.
19 серпня 1937 року трійка при УНКВС Комі АРСР засудила ієрея Миколу Шумкова до вищої міри покарання – розстрілу. 21 серпня вирок був приведений у виконання.
6 жовтня 2001 року ухвалою Священного Синоду Руської Православної Церкви священномученик Миколай був прославлений серед Новомучеників і сповідників Російських.