Житія святих,  Листопад

Священномученик Миколай Богородський, диякон

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Миколай народився 1877 року в сім’ї священика Василя Богородського, який служив в Успенській церкві цвинтаря Окатове Кімрського повіту Тверської губернії.

Після закінчення Духовної семінарії Микола Васильович став служити при храмі псаломщиком. Це служіння тривало з 1892 до 1906 року, коли його висвятили в сан диякона до храму Благовіщення цвинтаря Благовіщення погоста Благовіщення Ржевського повіту. У цьому храмі він служив у весь час гонінь, з ним був пов’язаний його сповідницький подвиг, тут його заарештували востаннє незадовго перед мученицькою кончиною. До цього часу його діти – дві дочки і син – роз’їхалися, і він залишився разом із дружиною Марією Василівною. Управлятися з господарством їм допомагала няня дітей, яка, як це тоді часто бувало, пов’язала з сім’єю своє життя.

До 1929 року в о. Миколи було деяке господарство – трохи землі при церкві, кінь, дві корови. У 1929 році йому веліли сплатити податок, причому сума була настільки великою, що отець диякон жодним чином не міг її вчасно виплатити, і тоді влада відібрала його майно, включно з особистими речами, а за невчасну сплату податку засудили до одного року ув’язнення у виправно-трудовому таборі та трьохсот карбованців штрафу. Відбувши ув’язнення в таборі, священик повернувся до свого храму і тут служив до гонінь кінця тридцятих років.

Отець Миколай був заарештований 6 листопада 1937 року та ув’язнений у Ржевську в’язницю. Наступного дня після арешту слідчий НКВС допитав його. Було поставлено всього одне запитання.

Доказів злочинності отця диякона у слідчого не було жодних, і допит на цьому закінчився.

19 листопада слідчий допитав голову місцевої сільради та избача. Вони нічого про “злочинну діяльність” диякона розповісти не змогли. Але сказали, що о. Микола є активним діячем церковної двадцятки, можна сказати, її організатором, що він весь час закликає селян не полишати віри, відвідувати церкву.

Через шість днів після останніх допитів свідків, 25 листопада, Трійка НКВС засудила о. Миколая до розстрілу. Миколая до розстрілу. Диякон Миколай Богородський був розстріляний 27 листопада 1937 року.