Священномученик Миколай Соколов, пресвітер p1dmnjie5jae1oee1adeggc1ng3
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Миколай Соколов, пресвітер

Місяця жовтня на 18-й день

Священномученик Микола народився 1877 року в селі Андріївське у родині паламаря.
Після закінчення семінарії визначений на посаду вчителя церковноприходської школи в селі Кримське.
Був висвячений на священника до Преображенського храму в селі Кримське. Того ж року отця Миколу було призначено завідувачем Кримської церковноприходської школи та законовчителем, а також викладачем Закону Божого у земській школі того ж села.
1930 року господарство священника було обкладено великим сільськогосподарським податком, який виконати отець Миколай не зміг. Кінь та три корови довелося продати. Того ж року його розкуркулили, продавши колгоспу ще одного коня, дві корови та 20 бджолиних вуликів. 1931 року отця Миколу заарештували й протримавши під слідством місяць відпустили.
У розпал гонінь на Рeську Православну Церкву 1937 року протоієрей Миколай був заарештований і ув’язнений.
На допиті, що відбувся 16 жовтня, слідчий намагався звинуватити священника у тому, що він проводить у місцевому радгоспі «Дубки» антирадянську діяльність. Але це священник категорично відкинув.
28 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила отця Миколу до розстрілу.
Протоієрей Микола Соколов був розстріляний 31 жовтня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою та похований у безвісній спільній могилі.
У 1940 році дружина священника, яка нічого не знала про долю отця Миколи, звернулася до органів НКВС із проханням переглянути справу. Помічник прокурора зі спецсправ, переглянувши матеріали слідчої справи, склав висновок, у якому говорилося: «…рішення трійки… винесено відповідно до матеріалу у справі, міра покарання відповідає скоєному, тому скаргу залишити без задоволення».