...
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Микола, пресвітер

Місяця жовтня на 18-й день

Священномученик Микола народився 1877 року в селі Андріївське у родині паламаря.
Після закінчення семінарії визначений на посаду вчителя церковноприходської школи в селі Кримське.
Був висвячений на священика до Преображенського храму в селі Кримське. Того ж року отця Миколу було призначено завідувачем Кримської церковноприходської школи та законоучителем, а також викладачем Закону Божого у земській школі того ж села.
1930 року господарство священика було обкладено великим сільськогосподарським податком, який виконати отець Миколай не зміг. Кінь та три корови довелося продати. Того ж року його розкуркуляли, продавши колгоспу ще одного коня, дві корови та 20 бджолиних вуликів. 1931 року отця Миколу заарештували і, протримавши під слідством місяць, відпустили.
У розпал гонінь на Російську Православну Церкву 1937 року протоієрей Миколай був заарештований і ув’язнений.
На допиті, що відбувся 16 жовтня, слідчий намагався звинуватити священика у тому, що він проводить у місцевому радгоспі «Дубки» антирадянську діяльність. Але це священик категорично відкинув.
28 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила отця Миколу до розстрілу.
Протоієрей Микола Соколов був розстріляний 31 жовтня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою та похований у безвісній спільній могилі.
У 1940 році дружина священика, яка нічого не знала про долю отця Миколи, звернулася до органів НКВС із проханням переглянути справу. Помічник прокурора зі спецсправ, переглянувши матеріали слідчої справи, склав висновок, у якому говорилося: «…рішення трійки… винесено відповідно до матеріалу у справі, міра покарання відповідає скоєному, тому скаргу залишити без задоволення».

Знайшли помилку