...
Житія святих,  Грудень

Священномученик Микола Кобранов

Місяця грудня на 18-й день

Священномученик Микола Якович Кобранов народився 1893 року в селі Благовіщення Дорогобузького повіту Смоленської губернії в сім’ї диякона. Закінчив Смоленську духовну семінарію і три роки провчився на юридичному факультеті Варшавського університету.

У 1918 році він опинився в Криму півчим у сімферопольському соборі, а потім – іподияконом у Таврійського архієрея. У 1920 році його висвятили на диякона, а 1921 року на священика. Під час відступу армії Врангеля з Криму отець Миколай вирішив залишитися в Росії і служив у Мелітопольському повіті. З 1922 року служив у храмах Москви і Московської губернії. У 1925 році був возведений у сан протоієрея.

28 жовтня 1929 року отця Миколая заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві за обвинуваченням у тому, що він “організував групу вірян для ведення антирадянської пропаганди під церковним прапором. І вів пропаганду також і сам особисто, і в пресі…” і засудили до 3 років концтабору на Соловках. Після ув’язнення отця Миколая відправили на 3 роки на заслання до Казахстану. Повернувшись, він оселився в селі Кукарино Можайського району. Буваючи іноді в Москві, отець Миколай зустрічався з ченцями, іноді звершував у квартирі богослужіння, що було поставлено йому за провину владою.

27 квітня 1936 року батюшку знову заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці. Звинуватили його в тому, що, “будучи активним учасником контрреволюційної групи, він брав участь у нелегальних зборах групи і вів антирадянську агітацію. Винним себе отець Миколай не визнав.

16 травня 1936 року отець Миколай почав безстрокове голодування, вважаючи його “засобом для набуття внутрішньої рівноваги в умовах крайнього насильства”. Батюшку оглянули на предмет психічного здоров’я і визнали душевно здоровим. Його засудили до 5 років ув’язнення у виправно-трудовий табір і відправили до Ухтпечлагу в місто Чиб’ю, а потім на табірпункт Шор. Там він теж голодував, вимагаючи замінити табір тюремною одиночкою або засланням. 17 грудня його у вкрай важкому стані помістили в лазарет. Вимогу священика виконано не було. 27 серпня його взяли під варту в слідчий ізолятор із пред’явленням обвинувачення в проведенні антирадянської агітації. Отець Миколай був засуджений до розстрілу, страчений 31 грудня 1937 року і похований у безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 1 жовтня 2004 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.