Священномученик Михайло Дмитрєв Mihail Dmitriev
Житія святих,  Листопад

Священномученик Михайло Дмитрєв

Місяця листопада на 19-й день

Священномученик Михайло Андрійович Дмитрів народився 1873 року в селі Маккавєєво Рязанської губернії в сім’ї священика. Закінчив Касимовське духовне училище і Рязанську духовну семінарію. У 1897 році був висвячений на священика до Преображенської церкви села Синулиці. У 1905 році був переміщений до Покровської церкви рідного села Маккавеєве, а з 1913 року і до кінця своїх днів служив у Покровській церкві села Селищі.

Отець Михайло був чудовим проповідником і місіонером. Він прекрасно знав Святе Письмо, виїжджав у навколишні села для бесід із баптистами, сектантами. У Касимові, Селищах і в сусідніх парафіях збиралися місіонерські збори, влаштовувалися диспути, на яких отець Михайло завжди блискуче перемагав.

Щоб прогодувати сім’ю, він сам вів своє домашнє сільське господарство – орав, сіяв, збирав, доїв корову, розводив бджіл. Отець Михайло лікував людей і тварин, знав в обсязі фельдшерських курсів, як це робиться. Багатьох людей він урятував від вірної загибелі.

У 1924 році батюшка був возведений у сан протоієрея. Під час обновленського розколу отець Михайло твердо стояв за Православну Церкву. Його багаторазово викликали до ГПУ з вимогою засвідчити свою згоду з обновленством. Однак отець Михаїл цього не зробив.

Протоієрея Михаїла не раз заарештовували. У 1930 році його заарештували за звинуваченням в антирадянській агітації та несплаті податку та за зберігання вогнепальних набоїв і засудили до п’яти років висилки в Північний край. Однак за клопотанням парафіян справу було припинено.

Наприкінці 1930-х років отцю Михайлу пропонували виїхати тимчасово в Москву або якесь інше місце, щоб уникнути арешту. Але він відмовився, сказавши, що своїх парафіян ніколи не кине.

У вересні 1937 року священика заарештували за звинуваченням в “антирадянській діяльності, зриві весняної посівної, у мерзенному наклепі на адресу керівників ВКП(б)”, у тому, що закликав молодь ходити до церкви. Його катували, але отець Михайло нікого не обмовив і провини за собою не визнав. У ніч на 2 грудня 1937 року в Рязані протоієрея Михаїла Андрійовича Дмитрова розстріляли.

Зарахований до лику новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.