...
Священномученик Михаїл Букринський, пресвітер Mykhail Bukrynskyy
Березень,  Житія святих

Священномученик Михаїл Букринський, пресвітер

Місяця березня на 1-й день.

Священномученик Михайло народився 19 листопада 1869 року в селі Булигине Зарайського повіту Рязанської губернії в сім’ї псаломщика Олексія Букринського. У 1890 році Михайло закінчив Рязанську Духовну семінарію і 1894 року його висвятили на священика до Троїцької церкви в селі Зименки Зарайського повіту.

У Троїцькому храмі отець Михайло прослужив сорок чотири роки, і з цією парафією було пов’язане все його життя. Він напучував жителів старшого покоління, які йшли з цього тимчасового життя, за яких колись починалося його служіння, на його очах народилося і виросло нове покоління його парафіян. І страшно було віч-на-віч бачити, з якою люттю і нещадністю безбожники, які прийшли до влади, знищували самі основи релігійного життя народу.
У 1929 році священику запропонували виконати завідомо нездійсненне для нього завдання у вигляді сільськогосподарських поставок державі, і за його невиконання він був засуджений до трьох років ув’язнення. Отець Михайло опротестував вирок у суді, і його замінили штрафом. У 1930-му і в 1931 роках його знову оштрафували, а потім знову засудили до трьох років заслання, але вирок скасували.
У другій половині тридцятих років урядом Сталіна було ухвалено рішення про масове знищення станів народу, що історично склалися в Росії, і зокрема священнослужителів. Збираючи матеріали про отця Михайла, співробітники НКВС у лютому 1938 року допитали голову сільради та директора сільської школи, і ті засвідчили, що священик Михайло Букринський 1934 року закликав населення організовано відстоювати в райцентрі храм від закриття. “Якщо ви зараз не вживете заходів, – сказав він, – його більшовики зовсім зламають, більшовики на це здатні, їх, нехристей, слухати не треба. Вони вас обманюють, а ви їм вірите, – давайте діяти дружніше, щоб нам не втратити храм Божий”. У липні 1936 року він “закликав населення кинути польові роботи і піти в поле та відслужити молебень про дарування Богом дощу”. Частина колгоспників на роботу не вийшла, а зібралася біля церкви для служіння молебню. Після цього голова сільради викликав до себе священика і попередив його, щоб він більше цього не робив. На що священик, за словами голови, заявив, що в проєкті нової конституції є спеціальний пункт про вільне, безперешкодне віросповідання всіх громадян, а “ви на місцях спотворюєте закони і обманюєте масу. Я піду і скажу вірянам, що ви нам не дозволяєте дотримуватися релігійних обрядів; я вам підкорятися не буду, а буду робити так, як належить пастирю”.
2 березня 1938 року отця Михаїла заарештували і того ж дня допитали.
– Слідством встановлено, що ви, будучи незадоволені існуючим радянським ладом, вели контрреволюційну й антирадянську діяльність… закликали народ до повстання, вимагаючи відкриття церкви, обмовляли нову сталінську конституцію… Чи визнаєте ви себе в цьому винним? – запитав його слідчий.
– Я ніякої антирадянської і контрреволюційної діяльності, спрямованої проти радянської влади, не проводив і ніколи не висловлював своїх думок. Дійсно, я особисто вважаю сталінську конституцію куцою, тому що в ній записано одне, а на ділі проводиться інше, – наприклад, у конституції записано про вільне віросповідання, а насправді більшовики закривають церкви, забороняють молитися, священиків заарештовують і засилають, тим самим насильницьким шляхом забороняють віросповідання, що явно робиться проти волі народу, – сказав священик.
– Слідством встановлено, що в 1934 році ви закликали народ піти з вимогою про відкриття церкви. Ви говорили: “Поки не пізно, ідіть вимагати в райвиконком відкриття церкви, а якщо не підете, то більшовики її зламають. Більшовики грабують не тільки вас, а й знищують церкви”. Визнаєте ви це?
– Я ніколи не закликав народ, щоб він вимагав відкриття церкви, і не обмовляв радянську владу. Я вважав, що ці вимоги безцільні, хоча справді до мене віряни зверталися з проханням поклопотатися, але я відмовлявся сам клопотатися і пропонував поклопотатися їм самим.
– У чому ви вважаєте себе винним?
– Винним я себе ні в чому не вважаю.
7 березня 1938 року трійка НКВС засудила отця Михайла до розстрілу. Священика Михаїла Букринського розстріляли 14 березня 1938 року, його поховали в загальній невідомій могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку