Житія святих,  Листопад

Священномученик Михаїл Белюстин, пресвітер

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Михаїл народився 1 березня 1881 року у місті Твері у сім’ї чиновника Тверської консисторії. Закінчив Тверську духовну семінарію. Служив у селі Котове Молоківського району. У 1931 році переїхав до Сонківського району і став служити в храмі на цвинтарі.
Після того, як влада оголосила початок гонінь, ОГПУ почала збирати відомості про священнослужителів. Уповноважений ОГПУ Сонківського району викликав до себе тих, хто міг дати відповідні свідчення про о. Михаїл. Але отримати їх було нелегко, мало хто погоджувався дати свідчення, що ганьблять священика. 6 квітня 1933 року уповноважений ОГПУ допитав колгоспного бригадира. Він показав: “З політичного боку Белюстина можу охарактеризувати так: елемент, налаштований антирадянськи, але обережно висловлює свої антирадянські погляди, наприклад, восени 1932 року на прохання матері я запрошував священика Белюстина до виконання релігійного обряду ” причастя ” . Белюстин прийшов до причастя ” . і сказав: “Ось дивись, до чого довели ваші колгоспи, у мужика останній хліб і картоплю відбирають.” Вказати ще щось щодо Белюстина не можу, так як у повсякденному житті з ним стикатися доводиться рідко, навіть можна сказати, що зовсім не доводиться “.
Того ж дня викликали жінку, про яку знали, що вона запрошувала до себе о. Михайла відспівати чоловіка. Вона показала: “Наприкінці лютого місяця у мене помер чоловік, за яким я справила невеликі поминки, запрошені були близькі родичі та особи, які рили могилу, всього було чоловік вісім-дев’ять, згодом прийшов на поминки і священик Белюстин. Серед осіб, що рили могилу , був Марахонов, громадянин села Сабурове, майно у якого все описано і призначене для продажу, за що не знаю, серед присутніх було багато розмов, усіх пригадати не можу, але священик Белюстин щось говорив про зміну влади. щось йому про повернення майна, але точно не пам’ятаю достовірні його слова”.
Наступного дня районний уповноважений ОГПУ склав обвинувальний висновок, і справу було передано на розгляд Трійки ОГПУ, яка 26 квітня винесла ухвалу: укласти священика у виправно-трудовий табір строком на три роки.
1935 року він звільнився з табору і з благословення святого архієпископа Тверського Фаддея поїхав до Сонково, де храм у цвинтарі Прилуки був на той час без священика. У листопаді 1936 року, незважаючи на державну кампанію, що почалася, спрямовану на закриття храмів, о. Михайлу вдалося перереєструвати православну громаду цвинтаря Прилуки та прилеглих до нього сіл – Гладишеве, Синяєве, Прибериха, Григорівка, Зноси, Мойсеїха, Сели.
Нове гоніння, що почалося в 1937 році, не обійшло нікого, крім тих, хто відкрито служив безбожникам, і зрадників-оновленців. 12 листопада о. Михайла було заарештовано і ув’язнено в Бежецьку в’язницю. Було викликано “чергових свідків”, які підписали все, що від них вимагав слідчий.
25 листопада Трійка НКВС засудила о. Михаїла до розстрілу. Священик Михайло Белюстин був розстріляний 27 листопада 1937.