Житія святих,  Серпень

Священномученик Маркелл, єпископ Апамейський

Місяця серпня на 14-й день

Священномученик Маркелл, єпископ Апамейський, народився від знатних батьків на острові Кіпрі. Здобувши гарну освіту, він обіймав високі цивільні посади, дивуючи всіх чистотою життя, лагідністю, милосердям і красномовством. Близько 375 р., залишивши дружину з дітьми, святий віддався пустельному чернечому життю в Сирії. Жителі Апамеї, привівши його в місто нібито в якійсь корисній справі, обрали його єпископом. Святитель вирізнявся ревністю в боротьбі з язичництвом. Зі сказання Феодорита Кірського відомо про нього, що, отримавши від святого благовірного царя Феодосія Великого (379-395) дозвіл зруйнувати міцно складений храм Юпітера в Апамеї, святитель не знав, як це зробити. Один працівник обіцяв допомогти йому. Він підрив три величезні колони, підпираючи їх до часу оливковими деревами, а потім почав підпалювати їх, але дерева не загорялися. Коли про це дізнався святитель Маркелл, він у церкві біля святого жертовника створив чин малого освячення води і велів з вірою окропити цією водою дерева. Після цього дерева швидко згоріли, колони впали і потягли за собою весь язичницький храм. Коли поблизу Авлона в Апамейській області воїни руйнували ще один язичницький храм, святителя, який спостерігав віддалік, схопили язичники і кинули у вогонь († бл. 389). Вбивць було знайдено, і сини хотіли їм помститися, але Помісний Собор заборонив їм це, вказавши, що несправедливо мститися за ту кончину, за яку треба дякувати Богові.