...
Священномученик Косма Коротких, пресвітер p1dq3s3lrqp38bcn1c7j1t1i4s43
Житія святих,  Листопад

Священномученик Косма Коротких, пресвітер

Місяця листопада на 25-й день

Священномученик Косма народився 25 жовтня 1886 року в день пам’яті преподобного Косми єпископа Маіумського в селі Велика Уса Осинського повіту Пермської губернії в родині селянина. З дитинства обравши шлях служіння Богу, Косма залишив батьківський дім і поїхав навчатися до Москви. Незабаром він одружився, і в них із дружиною Парасковією Іванівною народилися дочка та син.
З 18 років Косма виконував послух псаломщика, а в 1912 році був висвячений у диякона. Точно невідомо, де він розпочав своє дияконське служіння, але в особистих паперах отця Косми є згадка про те, що в 1917 році він був дияконом Благовіщенського Воткінського собору Сарапульського повіту Вятської губернії. Окрім служби у храмі, з 1916 по 1919 рік отець Косма викладав Закон Божий у 6-му Воткінському змішаному початковому училищі. У 1921 році він був висвячений на священика до Благовіщенського собору.
Гоніння, що обрушилися на Російську Православну Церкву в 1920-30 роках, повною мірою торкнулися його. У 1927 році він двічі перебував під вартою в Сарапульському справжньому будинку і змушений був багато разів міняти місце служіння. 30 березня 1927 року єпископ Воткінський Онисим (Пилаєв) благословив отця Косму продовжити своє служіння як настоятель цвинтарної церкви. Пізніше отець Косма був священиком Богоявленського храму села Нечкіно Сарапульської єпархії, а вже 27 вересня 1928 року єпископ Єгипту Кержинський Павло благословив отця Косму на служіння при одновірському храмі міста Іжевська.
Про подальші поневіряння сім’ї Коротких документів не збереглося, проте до середини 1937 року батько Косма з матінкою оселилися в селі Лукино Подільського повіту Московської області, де до революції діяв Хрестовоздвиженський жіночий монастир.
Сім’я Коротких жила бідно, жодного майна вони не мали. Не здобувши земного багатства, священик Косма проповідував справжнє багатство. Він говорив: «Хто вірить у Бога до кінця, той лишиться вірним сином Христа».
Отець Косма духовно опікувався не лише мешканцями Лукіна та навколишніх сіл, але, як пізніше показували свідки на допитах, у релігійні свята до нього приїжджали черниці з Москви, які співали у церковному хорі.
Ревне служіння отця Косми не могло залишитися непоміченим органами НКВС. Його заарештували 27 листопада 1937 року і від цього дня тримали під вартою у Серпухівській в’язниці за звинуваченням у систематичній контрреволюційній агітації. Протокол єдиного допиту отця Косми від 28 листопада складається з трьох коротких запитань та відповідей. Винним себе в антирадянській агітації отець Косма не визнав.
Рішенням судової трійки при Управлінні НКВС СРСР по Московській області від 1 грудня 1937 батько Косма був засуджений до розстрілу. Страта священика відбулася 8 грудня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою, де він був потім і похований у безвісній спільній могилі.

Знайшли помилку