...
Житія святих,  Вересень

Священномученик Іоанн Смоличев, пресвітер

Місяця вересня на 2-й день

Священномученик Іоанн Смоличев народився 27 січня 1889 року в селі Княжиче (Княжичі) Глухівського повіту Чернігівської губернії в сім’ї священика. Життєвий шлях майбутнього священномученика був досить складним. Він закінчив Чернігівську Духовну семінарію 1912 року, потім два роки відучився в Санкт-Петербурзькій Духовній Академії. У 1915-1917 роках Іван служив в армії санітаром, а 1918 року вступив до Томського університету, де прослухав там курс з окремих предметів. З 1917 по 1920 рік Іван Іванович проживав у місті Ніжині Чернігівської губернії і працював там писарем. У 1919 році його мобілізували до армії Колчака, служив санітаром. З кінця 1919 року був протягом 1 року лекпомом у Червоній Армії. З 1920 по 1924 рік Іван Іванович працював педагогом у місті Кролевець Чернігівської губернії.
У травні 1924 року Івана Смоличева висвятили на ієрея до церкви міста Глухова єпископом Дамаскіним (Цедриком), після цього шість років старанно служив у зазначеному місці. У 1930 році отця Іоанна заарештували з обвинуваченням у “контрреволюційній діяльності”. Послідував вирок: 5 років виправно-трудового табору. Ув’язнення він відбував у Ленінградській області в Свірлазі. У 1933 році отець Іоанн був звільнений, після чого продовжив священицьке служіння в селі Мала Суна Зуєвського району Вятської області.
У 1936 році відбувся другий арешт, цього разу у справі “єпископа Дамаскіна (Цедрика). 1936 г.”. Знову були пред’явлені звинувачення в “к/р діяльності”, до цього було додано “участь у к/р групі”. Отця Іоанна засудили до 5 років виправно-трудового ув’язнення, 4 листопада 1936 року отець Іоанн був направлений етапом до Караганди в розпорядження начальника управління Карлагу НКВС. В ув’язненні освічений священик працював рахівником-бухгалтером. 14 серпня 1937 року отець Іоанн був заарештований у таборі. На групу священиків, однодумців з отцем Іоанном, було заведено “справу к/р групи єпископа Дамаскіна (Цедрика), Карлаг, 1937 р.”.
З обвинувального висновку отця Іоанна: “Спільно із з/к [єпископом Дамаскіним] Цедриком проводив богослужіння по релігійних святах і за присутності всіх з/к, які живуть у бараку. Цедрик благословляв з/к Смолічева. Останній перебуваючи в ув’язненні під керівництвом Цедрика, проводив контрреволюційну ідею, займався рукописом складання релігійних молитов”. На запитання слідчого, чи знає він, що “релігія опіум народу”, о. Іоанн відповів: “Я не згоден, що релігія є опіумом народу, а навпаки, стверджую, що правильно зрозуміла ідея релігії обов’язково облагороджує людину”.
10 вересня 1937 року трійка при УНКВС по Карагандинській області засудила священика Іоанна Смолічева до вищої міри покарання. 15 вересня того ж року його було розстріляно.

Знайшли помилку