...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Іоанн Сарв та з ним постраждалі преподобномученик Арсеній (Дмитрієв), преподобномучениця Іоанніка (Кожевнікова), священномученики Василь Канделябров, Микола Покровський, Еміліан Панасевич та Микола Зеленов

Місяця листопада на 20-й день

Священномученик протоієрей Іоанн Романович Сарв народився 1867 року в Ліфляндській губернії у сім’ї безземельного селянина. Закінчив Ризьку Духовну Семінарію, отримав посаду псаломщика і незабаром був висвячений у єрея до храму в селі Ольгін Хрест у Гдовському повіті Санкт-Петербурзької губернії. Бажаючи здобути освіту в Духовній Академії, отець Іоанн звернувся з проханням на ім’я митрополита Паладія (Раєва) з проханням дати місце в одній із церков Санкт-Петербурга і в 1896 році його перевели до столиці Російської імперії до Грецької посольської церкви. Вступивши до Санкт-Петербурзької Духовної Академії, отець Іоанн крім навчання і служіння в храмі багато часу приділяв шкільній діяльності, викладаючи Закон Божий у низці навчальних закладів Петербурга. У 1902 році він закінчив Академію зі ступенем кандидата богослов’я. З 1904 року отець Іоанн Сарв служить у Преображенській церкві на Забалканському (нині Московському) проспекті, а 1912 року стає її настоятелем, будучи вже у сані протоієрея. У цьому храмі він прослужив до 1927 року. Одночасно отець Іоанн керував Онифатьєвським товариством тверезості. Наприкінці 20-х він був висланий з Ленінграда. Отець Іван поїхав до Тихвіна, де продовжив свою душпастирську діяльність. 1934 року отця Івана заарештували. На допитах він відмовився давати будь-які свідчення, і виявився єдиним серед арештованих на той час у Тихвіні у церковних справах, хто поводився подібним чином. Йому ухвалили умовний вирок і випустили. У цей час протоієрей Іоанн Сарв був благочинним храмом міста Тихвіна. У 1937 році Тихвіном і його околицями, як і по всій країні, прокотилася нова хвиля арештів.
Разом з отцем Іоанном Сарвом у Тихвінську в’язницю як обвинувачені були ув’язнені 14 осіб: 7 священиків, ігуменя Тихвінського Введенського монастиря та 6 мирян. Всі ці особи були оголошені єдиною контрреволюційною групою, що діяла у місті Тихвіні. Керівником групи був оголошений благочинний міста Тихвіна протоієрей Іоанн Сарв, а вся справа під назвою “Сарв Іван Романович та інші”. Все духовенство, яке проходило у справі, було розстріляно, решта осіб отримала по 10 років таборів. П’ятеро священиків і ігуменія Іоанніка відмовилися, незважаючи на тортури, що застосовувалися, визнати свою провину і обговорити осіб, що проходили у справі, показавши рідкісний приклад одностайної християнської мужності. Священномученик протоієрей Іоанн Сарв і згадані сьогодні преподобномученик ігумен Арсеній (Дмитрієв), преподобномучениця Іоанніка (Кожевнікова), священномученики Василь Канделябров, Микола Покровський, Еміліан Панасевич, Микола Зеленов були розстріляні.

Знайшли помилку