...
Житія святих,  Вересень

Священномученик Іоанн Мельниченко, пресвітер

Місяця вересня на 2-й день

Священномученик Іоанн Мельниченко народився 26 вересня 1889 року в селі Устя Бершадського району Вінницької області. З 1917 до 1922 року він працював учителем у сільській школі, а 1922 року його висвятили в сан ієрея і він розпочинає пастирське служіння в одній із церков Вінницької області.
5 вересня 1935 року отця Івана заарештували і звинуватили в “контрреволюційній агітації пораженського характеру”. Послідував вирок: 7 років виправно-трудового табору. Спочатку священника утримували у в’язниці міста Вінниця, а потім переправили етапом до Бурминського відділення Карлагу НКВС (селище Бурма Карагандинської області, Казахстан). У таборі на отця Іоанна чекав ще один арешт: 14 серпня 1937 року його заарештували як “активного прихильника групи Цедрика”. Як і іншим членам групи, йому було інкриміновано “к/р діяльність у таборі” і “участь у нелегальних збіговиськах і богослужіннях””.
Ось витяг з обвинувального висновку: “Був знайомий з іншими служителями культу, у своїй канцелярії влаштовував спів церковних пісень зі служителем релігійного культу Басовим. Крім того, будучи незадоволеним радянською владою, висловлював низку антирадянських поглядів щодо революційних свят і порядків”. На допиті отець Іоанн заявив: “Визнаю себе винним тільки в тому, що співав церковні піснеспіви, а інші звинувачення не визнаю”. 10 вересня 1937 року, разом з іншими священнослужителями, ієрея Іоанна Мельниченка було засуджено до вищої міри покарання. 15 вересня 1937 року вирок був приведений у виконання і батюшка Іоанн прийняв мученицький вінець через розстріл.