Житія святих,  Жовтень

Священномученик Іоанн Мельницький, диякон

Місяця жовтня на 21-й день

Священномученик Іоанн народився 1878 року у селі Шетеєво Удомльського повіту Тверської губернії у ній селянина Петра Мельницького. У 1899 році він закінчив третій клас Тверської духовної семінарії, після чого йому довелося залишити навчання заради допомоги батькові в його селянському господарстві. Але думка присвятити себе цілковито служінню Богу не залишала молоду людину, і він подав прохання єпархіальному архієрею, в якому висловив своє побажання. 5 травня 1907 року його було визначено посаду псаломщика до церкви села Воротилова Бежецького повіту, а 19 червня 1908 року затверджено на цій посаді.

21 листопада 1908 року Іван Петрович був висвячений у сан диякона до тієї ж церкви. Весь цей час він був учителем та законоучителем у Воротилівській церковно-парафіяльній школі та законоучителем у Новинській земській школі. Він був неодноразово відзначений начальством, як писалося у нагородних документах, «за безоплатне та старанне викладання Закону Божого». Його служіння на церковній та учительській ниві тривало до 1918 року.

Влітку 1918 року диякон Іоанн був переведений до храму села Ілова Вишневолоцького повіту, де прослужив до початку гонінь 1929 року, коли влада одночасно з селянами, які становили на той час більшу частину населення країни, почали знищувати і духовенство. Для російських селян на той час храм і слово Боже залишалися єдиним джерелом справжньої освіти.

1930 року о. Іоанн був позбавлений домашнього господарства, підмоги для сім’ї – подружжя та шістьох дітей, причому молодшим дітям було всього сім і п’ять років. 9 березня 1930 року за несплату податків о. Іоанн був засуджений до двох років ув’язнення до виправно-трудового табору.

Звільнившись 20 березня 1932 року із Завидівської трудової колонії, о. Іоанн подав святому архієпископу Фаддею прохання з проханням визначити його в один із храмів єпархії. 1933 року він отримав місце у селі Тальці, куди за ним переїхала і його родина. Тут він прослужив до нових гонінь. Його було заарештовано одразу після свята Покрови Божої Матері, 15 жовтня 1937 року, і наступного дня допитано.
1 листопада Трійка засудила його до розстрілу. Диякона Іоана Мельницького розстріляли 3 листопада 1937 року.

Зарахований до святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.