Житія святих,  Грудень

Священномученик Іоан Земляний, пресвітер

Місяця грудня на 17-й день

Священномученик Іоанн народився 1867 року в селі Петриківка (Петранівка) Новомосковського повіту Катеринославської губернії. З 1915 року Іван Петрович служив псаломником у селі Дмитрівка Лозівського району Східно-Казахстанської області. У 1917 році він був висвячений у сан ієрея і став служити у храмі села Павлівка Павлодарської (Східно-Казахстанської) області. У 1928 році отець Іоанн був позбавлений виборчих прав; 1929 року його було заарештовано, засуджено і вислано, а церкву закрито. Подробиці засудження та відбуття покарання невідомі.
З 1933 року отець Іоанн служив у Петропавлівській церкві села Петропавлівське Томської області, де і був заарештований у 1935 році. З матеріалів справи: «Говорив: „Бог є“… Не платив податки: „Беріть мене, хоч шкуру здеріть, платити не буду“. Мав заборгованість з податку 57 рублів і не сплатив». Спецколегією міста Томська священика було засуджено до трьох років заслання.
1936 року отець Іоанн був звільнений і повернувся жити в село Павлівка Павлодарської області. 25 листопада 1937 року його знову заарештували. На допиті отець Іоанн дав такі свідчення: «У момент прибуття з заслання у 1936 році я спочатку боявся хрестити дітей, а у 1937 році знову почав працювати і охрестив у селі Образцювання дітей колгоспників, за що отримав 280 рублів грошей. У селі Павлівка охрестив чоловік 7-8, за що отримав і хлібом і грошима… Крім того, казав, що раніше до мене прийдуть, та попросять — будь ласка, батюшка, — а зараз дожили до такого життя, що заарештовують, відбирають. речі… Випадково вів розмову, що за цієї радянської влади залишився і роззутим, і роздягненим. Взагалі жити стало погано, за старості хотів відпочити, а ось знову турбують».
2 грудня 1937 року отця Іоанна Земляного було засуджено трійкою при УНКВС по Північно-Казахстанській області (звинувачення: к/р агітація, нелегальне вчинення хрещень і панахид) і засуджений до вищої міри покарання. Вирок був виконаний 30 грудня 1937 року о 1 годині ночі. Місце поховання невідоме.