...
Священномученик Ілля Зачатейський, пресвітер p1b2q8khhi10l110881prk10799vk3
Житія святих,  Листопад

Священномученик Ілля Зачатейський, пресвітер

Місяця листопада на 26-й день

Священномученик Ілля народився 12 липня 1884 року в селі Чаплигіне Бронницького повіту Московської губернії в сім’ї священика.
Після закінчення в 1899 Коломенського Духовного училища Ілля Олександрович вступив до Московської Духовної семінарії, яку закінчив в 1905 році.
З 1912 року і до мученицької кончини священик Ілля Зачатейський прослужив у Покровському храмі села Купеліці.
Тут він зустрів події 1917 року і був очевидцем повстання селян проти жорстокостей нової влади, що стався 1918 року у Верейському повіті.
Як священнослужитель, отець Ілля був позбавлений виборчих прав та обкладався великими податками. У 1929 році він був вперше засуджений “за злісне ухилення від сплати сільськогосподарського податку”.
1 жовтня 1929 року диякон церкви, де служив отець Ілля, після літургії попросив у нього дозволу звернутися до народу. Отримавши згоду, диякон у своїй промові всенародно відмовився від сану. На цей крок він пішов для збереження можливості користуватися церковною землею, яку в нього, як і у священика і псаломщика Покровського храму, вилучила місцева сільрада. За порушення невдоволення в народі заходами влади було заарештовано отця Іллю, диякона, який зняв із себе сан, і псаломщика Івана Шувалова.
Священика Іллю Зачатейського було заарештовано 7 січня 1930 року і ув’язнено у місті Вереї за звинуваченням у тому, що не доніс владі заздалегідь про контрреволюційні висловлювання і наміри диякона, якого влада звинуватила в контрреволюційній діяльності. На допитах отець Ілля нікого не обмовив і всі звинувачення на свою адресу та на адресу заарештованих із ним категорично відкинув.
3 березня 1930 року Особлива Нарада при Колегії ОГПУ засудила священика до шести місяців ув’язнення, які він відбув частково у Вереї, а частково у Бутирській в’язниці. У тому ж році господарство отця Іллі зазнало розкуркулювання.
Нелегко було священикові, який, крім дружини шістьох дітей, мав вижити за таких обставин. Щороку влада обкладала сім’ю великим податком.
Неодноразово влада намагалася закрити храм. У 1935 році було знято дзвони, самому отцю Іллі забороняли ходити по домівках віруючих для здійснення молебнів та інших потреб.
У розпал гонінь на Російську Православну Церкву наприкінці 1930-х років влада вирішила заарештувати священика. Було допитано лжесвідків.
У довідці, даної на вимогу Верейського районного відділення УНКВС одним з них – головою купелицької сільради, йдеться, що господарству отця Іллі «доводилося тверде завдання, потім господарство розкуркулювалося, вилучено частину майна, члени сім’ї позбавлялися виборчих прав голосу, вів агітаційну роботу серед своїх проти закриття церкви…».
Два інших лжесвідки, які багато років знали священика, обмовили його, сказавши, що при знятті дзвонів у 1935 році отець Ілля спонукав віруючих до опору, говорячи: «Радянська влада грабує і руйнує храми Божі, знімуть дзвони, а потім і храми закривають, і будете ви, як нехристи, ходити, занурюючись у гріхах».
Лжесвідки також показали, що священик, не сплачуючи державних податків, каже населенню: «Вимагають податки, а де їх брати – радянська влада весь дохід у нас забрала, молитися забороняє, а податок давай, хіба це не пограбування».
25 листопада 1937 року священика Іллю Зачатейського заарештували та ув’язнили в Можайську в’язницю. Наступного дня відбувся допит.
Священика Іллю Зачатейського розстріляли 9 грудня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою і поховали в невідомій спільній могилі.

Знайшли помилку