...
Житія святих,  Грудень

Священномученик Ілля Чередеєв, пресвітер

Місяця грудня на 16-й день

Священномученик Ілія народився 20 липня 1878 року в місті Кашині Тверської губернії в сім’ї священика Іоанна Чередєєва. У 1901 році він закінчив Тверську Духовну семінарію і був висвячений у сан священика. Отець Ілля служив у храмі села Високове Нерльського повіту.

Коли почалися гоніння на Православну Церкву наприкінці двадцятих років, місцева влада вигнала о. Іллю з його будинку. Іллю з його будинку, відібрала все майно, і під загрозою арешту йому було запропоновано покинути район. Отець Ілля поїхав до родичів у місто Кашин; живучи там, він отримав призначення від святого архієпископа Фаддея до храму села Стельково Калязинського району.

У 1931 році о. Ілля за традицією став обходити домівки своїх парафіян з молебнями і требами, був за це заарештований, засуджений до шести місяців примусових робіт і відправлений для відбування покарання в колгосп села Стелькове.

У 1934 році архієпископ Тадей призначив о. Іллю до храму села Константинова Калязинського району. Його дружина на той час померла, і єдину дочку, якій було тоді дванадцять років, допомагала виховувати його незаміжня сестра Наталя Іванівна. Тут він служив до літа 1937 року, коли стало відомо, що влада має намір закрити храм під приводом, що віряни перестали його ремонтувати.

Після всенічної під свято Успіння Божої Матері о. Ілля зібрав найактивніших парафіян у церковній сторожці та повідомив їм, що місцева влада збирається закрити храм, саму будівлю зламати, а цеглу використати для будівництва театру в Калязині. “Я закликаю вас, віруючих людей, – сказав присутнім священик, – протидіяти відданню нашого храму на наругу. Він стоїть у нас уже двісті років, краще зберемо гроші і прикрасимо храм Божий”.

Наступного дня о. Ілля і староста храму пішли по парафії збирати пожертви і зібрали достатньо коштів, щоб зробити ремонт. За два тижні було завершено всі роботи, пофарбовано дах і побілено стіни, тож храм мав тепер такий вигляд, ніби щойно збудований.

Але недовго довелося прослужити в ньому священику. Ревний пастир, який не відступив від виконання своїх християнських обов’язків навіть і під час найлютіших гонінь, був заарештований 21 грудня 1937 року. У Калязині в результаті проведеного медичного обстеження з’ясувалося, що священик тяжко хворий на міокардит, до фізичної праці не здатний, але дійти пішки до Кашина, де розміщувалася найближча в’язниця, все-таки зможе. Того ж дня о. Іллю відправили в Кашинську в’язницю, і незабаром допитали. Після звичайних запитань, за що священика заарештовували раніше, слідчий запитав:

– Вас заарештовано за проведення серед колгоспників антирадянської агітації. Чи визнаєте ви себе винним?

– Я розмов проти радянської влади ніколи не проводив. Винним себе не визнаю, – відповів священик.

На цьому допит було закінчено. Незважаючи на погрози слідчого, о. Ілля відмовився обмовляти себе чи інших.

Через кілька днів, 27 грудня, Трійка НКВС засудила священика до розстрілу. Священик Ілля Чередєєв був розстріляний 29 грудня 1937 року.

Зарахований до лику святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.