Житія святих,  Липень

Священномученик Феодор Яковлєв, пресвітер

Місяця липня на 20-й день

Священномученик Феодор Яковлєв народився 1897 року в сім’ї селянина Санкт-Петербурзької губернії Михайла Яковлєва. Закінчив сім класів Воронезького реального училища. Після жовтневого перевороту його мобілізували до Червоної армії, потім він служив у міліції в губернському продовольчому комітеті. У розпал гонінь на Церкву його висвятили на священика, він служив у храмі Олексіївського монастиря і разом із духовенством монастиря був заарештований на початку 1930 року.
На допиті 2 березня на запитання слідчого про контрреволюційну діяльність отець Феодор відповів: “Винним себе в пред’явленому мені обвинуваченні не визнаю… Коли я служив в Олексіївському монастирі, то у мене сповідалися селяни навколишніх сіл. На сповіді селяни моєї поради щодо вступу в колгосп не питали, але був випадок, коли двоє селян у грудні 1929 року запитали в мене після служби, як бути з колгоспом, записуватися чи ні. Я їм говорив, що гріховного і злочинного у вступі до колгоспу не бачу…”
Через кілька днів отець Феодор знову був викликаний на допит і на запитання слідчого, що він знає про архімандрита Ігнатія, настоятеля Валуйського монастиря, відповів: “Архімандрит Ігнатій… користувався в період свого служіння великою повагою парафіян як найстарший зі священнослужителів… Щодо оцінки політичної влади я нічого не можу сказати, тому що ніколи цим питанням не займався, не маючи ні можливості, ні бажання, а займався обов’язками священика у вузькому сенсі цього слова”.

Разом із ними заарештували ієромонахів Георгія (Пожарова) і Косму (Вязнікова), священика Георгія Нікітіна та мирян Євфимія Гребенщикова і Петра Вязнікова. Винними в пред’явленому обвинуваченні вони себе не визнали. 14 липня 1930 року їм було пред’явлено постанову про закінчення слідства. 23 липня обвинувальний висновок було відправлено до Колегії ОДПУ. 28 липня Колегія розглянула “справу” і засудила обвинувачених до розстрілу.
Минули свята преподобного Серафима Саровського і пророка Іллі. Увечері 2 серпня обвинуваченим оголосили вирок. Потім їх завантажили в машину, щоб везти в околиці Воронежа і вчинити розправу. О десятій годині вечора того ж дня архімандрита Олексіївського монастиря Тихона (Кречкова), ієромонахів Георгія (Пожарова) і Косму (В’язнікова), священиків Іоанна Стебліна-Кам’янського, Сергія Гортинського, Феодора Яковлєва, Олександра Архангельського, Георгія Нікітіна та мирян Євфимія Гребінщиків і Петра В’язнікова було розстріляно.