Священномученик Феодор, архієпископ Олександрійський p1dp0giq75hgaijl1smo1c0q1dl13
Житія святих,  Грудень

Священномученик Феодор, архієпископ Олександрійський

Місяця грудня на 3-й день

Священномученик Феодор, єпископ Олександрійський, народився Єгипті, Олександрії. Це місто прославилося в Церкві Вселенської багатьма мучениками та сповідниками: від святого євангеліста Марка, першомученика Олександрійського († 63, пам’ять 25 квітня) до святого Афанасія Великого (пам’ять 18 січня та 2 травня), стовпа та сповідника православ’я († 373). На жаль, історичні записи не донесли до нас точних даних про час життя та подвиги святого єпископа Феодора, але Церква Христова за всіх часів зберігала ім’я священномученика у своїх диптихах.

Полум’яний проповідник, сильний у слові і церковному творенні, єпископ Феодор викликав люту ненависть буйних олександрійських язичників, які не терпіли благовістя. Під час однієї його проповіді язичники оточили та захопили святителя. Він не чинив опір. Його били і знущалися з нього: поклали на голову його терновий вінець і зі сміхом водили містом. Потім привели його до берега і кинули зі скелі у море. Але здійнявся вітер – і хвилі винесли його неушкодженим на сушу. Уражені язичники відвели святителя Феодора до правителя міста, який наказав піддати його жорстоким катуванням. Але жодного слова, окрім молитви до Господа, не почули мучителі від мужнього сповідника. Тоді святий мученик був відданий римським воїнам і страчений, як апостол Павло, через усічення мечем.