...
Житія святих,  Серпень

Священномученик Федір Каллістов, пресвітер

Місяця серпня на 21-й день

Протоієрей Федір Каллістов народився 17 квітня 1865 року в Пензенській губернії в селі Усть-Кера (Аршинівка) в сім’ї диякона Стефана Каллістова.

У 1880 році він закінчив духовне училище, а в 1886 році – Пензенську духовну семінарію. Потім він був визначений псаломщиком у село Усть-Кера (Аршинівка) Нижньо-Ломовського повіту Пензенської губернії.

У 1887 році після одруження він був висвячений на диякона, а потім і на священика. Протягом 1887-1916 рр. священик Феодор звершував своє служіння в різних селах Пензенської губернії, займаючись також просвітницькою діяльністю як законовчитель церковно-парафіяльних і земських шкіл, а також училищ. У родині Каллістових у цей час народилося 14 дітей. У 1916 році священика Феодора перевели в клір соборної церкви Трійці Живоначальної міста Троїцька Краснослобідського повіту Пензенської губернії. У 1922 році, будучи вже настоятелем цього храму, він був зведений у сан протоієрея.

Останні роки земного життя отця Феодора були сповнені скорбот і поневірянь. У 1930-ті роки влада робила все, щоб закрити церкву в Троїцьку. 28 лютого 1930 року протоієрея Феодора затримали співробітники ОДПУ. Його звинувачували в антирадянській та антиколгоспній агітації, але він провину не визнав. Парафіяни склали звернення, в якому просили відпустити протоієрея Феодора під їхню поруку і підписку. Однак 3 жовтня 1930 року було винесено обвинувальний висновок і протоієрея Феодора засудили до заслання в Західний Сибір терміном на три роки. Троїцький храм було закрито.

У 1933 році, після трьох років заслання, протоієрей Феодор повернувся в Троїцьк, відкрив церкву і відновив богослужіння. На протоієрея Феодора знову стали писати брехливі доноси в міліцію і НКВС. У 1935 році церкву знову закрили під приводом несплати податків державі за будівлю. Протоієрею Феодору вдалося знову відкрити церкву і відновити служби. Щоб запобігти повторному закриттю церкви, протоієрей Феодор зібрав частину суми грошей для сплати податку, необхідного державою, але на підставі чергового доносу 14 серпня 1937 року його заарештували. На слідстві протоієрей Феодор тримався мужньо, нікого не звинувачував, не називав жодних імен, не визнав звинувачень в агітації.

22-23 серпня 1937 року відбулося засідання трійки НКВС МАССР. Виписка з протоколу трійки НКВС свідчить: “Калістов Федір Степанович, 1865 р.н., служитель релігійного культу – протоієрей, судимий за контрреволюційну діяльність. Звинувачується в активній антирадянській терористичній агітації та заклику населення до боротьби проти радянської влади. УХВАЛИЛИ: “Калістова Федора Степановича РОЗСТРЕЛЯТИ””.

3 вересня 1937 року протоієрей Феодор Каллістов прийняв мученицьку кончину.