Житія святих,  Листопад

Священномученик Димитрій Розанов, пресвітер

Місяця листопада на 12-й день

Священномученик Димитрій народився 15 серпня 1890 року у Москві сім’ї священика. У 1911 році Дмитро Іванович закінчив Московську духовну семінарію і в 1912 році був висвячений у диякона до храму в селі Шестаково Глинського повіту Катеринославської губернії. У 1914 році він був переведений в один із московських храмів і зведений у сан протодіакона. У 1919 році протодіакон Димитрій був висвячений у сан священика і служив згодом у храмі святих мучеників Флора та Лавра на Зачепі.

1 січня 1933 року його було заарештовано разом зі священиками, дияконом та членами церковної ради храму святих мучеників Флора та Лавра. Усі вони були ув’язнені до Бутирської в’язниці..
На запитання слідчого, чи він розповідав антирадянські анекдоти і чи велися антирадянські розмови, коли священики та парафіяни збиралися разом, отець Димитрій відповів: «При мені ніяких антирадянських розмов не велося. Відвідуючи квартири парафіян і здійснюючи церковні треби, після таких ніколи на політичні теми розмов не вів».
На наступному допиті слідчий, сподіваючись отримати будь-які відомості, що компрометують або самого священика, або інших, запитав, чи знає той архімандрита Філарета (Студинікіна). Отець Димитрій відповів, що знає: «Він служив у селі Юсупове, станції Барибіно, зараз переїхав служити у Волоколамський повіт. За його словами, у селі Юсупове, до його призначення туди, священик пішов у колгосп, який організувався у тому ж селі. Чи перебуває той священик зараз у колгоспі, сказати не можу».
10 лютого, викликаний на останній допит, отець Димитрій сказав: «Нового додати до своїх колишніх свідчень нічого не можу».
15 березня 1933 року Особлива Нарада при Колегії ОГПУ засудила її до трьох років висилки до Північного краю.
Посилання він був відправлений від’їжджати до міста Каргополь і тут познайомився з протоієреєм Олександром Звєрєвим. Після закінчення заслання отець Олександр запросив його жити у Волоколамський район, де він служив разом із іншим священиком Павлом Андрєєвим у церкві Різдва Богородиці у селі Возмище. Вільної священицької вакансії на той час у благочинні не було, і отець Димитрій, оселившись у селі Возмище в очікуванні вакантного священичого місця, став працювати пакувальником у волоколамській артілі «Швейник» і по можливості служив у храмі Різдва Богородиці, співслужив протоієреям Павлу.
8 жовтня 1937 року влада заарештувала його і ув’язнила у Волоколамській в’язниці. Священика звинуватили в тому, що він запропонував зробити напис на стрічці похоронного вінка одному з померлих співробітників артілі, вживши слово «товариш», а той був у минулому, з погляду влади, кулак, і влада вважала пропозицію священика контрреволюційною. 10 жовтня слідчий допитав священика.

7 жовтня слідчий знову викликав його на допит, на якому було поставлено лише одне питання, чи визнає себе священик винним у антирадянській діяльності, на що той відповів, що не визнає.
14 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Димитрія до розстрілу. Священика Димитрія Розанова розстріляли 25 листопада 1937 року і похували в невідомій спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.