...
Житія святих,  Лютий

Мучениця Агафія

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 5-й день

Цю мученицю шанують у нашому простому народі як заступницю від шкоди вогняної. Вона жила в Сицилії за безбожного гонителя християн Декія і походила від знатних батьків, які виховали її в істинному благочесті. Настало гоніння Декія. Св. Агафія стала готуватися до мученицької кончини. Правитель області Квінтіан, захоплений красою юної християнки, вирішив відвернути її від християнської віри і з цією метою помістив її в дім однієї язичниці-вдови, яка вела безпутне життя. Однак життя в язичницькому домі, серед веселощів і розкоші, не привернуло до себе св. Агафію. Не допомогли також і вмовляння язичницької вдови. Бачачи це, правитель задумав вдатися до більш рішучих заходів. Він став допитувати Агафію, чому вона не кланяється ідолам. Свята відповідала:

– Ваші ідоли не боги, а байдужі чурбани, і самі ви раби цих чурбанів.

Роздратований Квінтіан піддав св. Агафію жорстоким мукам і потім ув’язнив. Бачачи, однак, її непохитність, він велів рвати кліщами її груди.

– Бездушний мучителю! – вигукнула Агафія. – Ти не соромишся відрізати в жінки соски, якими ти сам харчувався у своєї матері…

Коли потім Агафію кинули до в’язниці, то їй з’явився апостол Петро і зцілив її рани. Надзвичайне світло при цьому осяяло темницю; воїни, перелякані цим, розбіглися. Свята Агафія, однак, цим не скористалася, покірно чекаючи мученицького вінця.

На п’ятий день її покликали знову до мучителя. Коли ж вона знову сповідувала Христа, то мучитель звелів насипати на землі гарячого вугілля й розпечених черепиць і потім на їхню купу кинути нагу Агафію. Раптом пролунали удари землетрусу. Переляканий цим, а також обуренням громадян, правитель відправив Агафію знову до в’язниці, де свята і померла, полум’яно помолившись Богові і подякувавши Йому за ту силу і терпіння, з якою вона переносила муки.

На її гробниці згодом було побудовано церкву стараннями її шанувальників-християн.

Гнів Божий скоро вразив нечестивого мучителя Квінтіана. Коли він вирушив на батьківщину св. Агафії, до міста Палермо, щоб узяти собі її майно, то під час однієї переправи він упав у воду і потонув. Одного разу на о. Сицилії почалося виверження вулкана Етни. Жителі острова взяли одяг із гробниці св. Агафії і тримали його проти вогню; виверження припинилося. Це і послужило підставою для віри в допомогу св. Агафії проти лиха від вогню.

Життя цієї мучениці навчає нас терпляче переносити всі страждання і негаразди життя, не падати духом, не сумувати, а сподіватися на допомогу Божу; вона вчить нас вірити, що страждання посилаються Богом для нашого ж спасіння.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученице Агафии Панормской (Палермской), глас 4

А́гница Твоя́, Иису́се, Ага́фия,/ зове́т ве́лиим гла́сом:/ Тебе́, Женише́ мой, люблю́,/ и Тебе́ и́щущи страда́льчествую,/ и сраспина́юся и спогреба́юся Креще́нию Твоему́,/ и стражду́ Тебе́ ра́ди, я́ко да ца́рствую в Тебе́,/ и умира́ю за Тя, да и живу́ с Тобо́ю,/ но я́ко же́ртву непоро́чную приими́ мя, с любо́вию поже́ршуюся Тебе́.// Тоя́ моли́твами, я́ко Ми́лостив, спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак мученице Агафии Панормской (Палермской), глас 4

Да украси́тся днесь Це́рковь порфи́рою сла́вною, омоче́ною от чи́стых крове́й Ага́фии му́ченицы:// ра́дуйся, вопию́щи, Ката́нская похвало́.

Величание:

Велича́ем тя,/ страстоте́рпица Христо́ва Агафие,/ и чтим честно́е страда́ние твое́,/ я́же за Христа́// претерпе́ла еси́.

Тропaрь с™hz, глaсъ д7:

Ѓгница твоS, ї}се, ґгafіа зовeтъ вeліимъ глaсомъ: тебE, женишE м0й, люблю2, и3 тебE и4щущи страдaльчествую, и3 сраспинaюсz, и3 спогребaюсz кRщeнію твоемY, и3 страждY тебє2 рaди, ћкw да цaрствую въ тебЁ. И# ўмирaю за тS, да и3 живY съ тоб0ю: но ћкw жeртву непор0чную, пріими1 мz съ люб0вію пожeршуюсz тебЁ. ТоS моли1твами, ћкw ми1лостивъ, спаси2 дyшы нaшz.

                                   Кондaкъ, глaсъ д7.

Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:

Ще в розробці

Знайшли помилку