...
Житія святих,  Липень

Сповідниця Іраїда Тихонова

Місяця липня на 25-й день

Сповідниця Іраїда Йосипівна Тихова походила з благочестивої селянської сім’ї, досить бідної, тож батьки не могли дати їй освіти. Дівчинка з дитинства мріяла бути вчителькою, і тому в 1918 році у віці 22 років вона вступила на річні курси при Учительській семінарії в Угличі і так старанно займалася, що незабаром здала заліки з усіх предметів, яких раніше не знала. Після цього вона відразу ж вступила на Углицькі богословські курси, організовані архієпископом Углицьким Серафимом (Самойловичем). З 1919 року по 1931 рік Іраїда Йосипівна працювала вчителькою сільської школи. Протягом усього свого життя вона надавала допомогу ув’язненому духовенству. Після арешту архієпископа Серафима (Самойловича) багато разів їздила до нього на заслання, передавала зібрані парафіянами продукти і гроші. Після виходу Декларації митрополита Сергія (Страгородського) Іраїда Йосипівна долучилася до відокремленої від нього частини Російської Православної Церкви, яка не поминала митрополита Сергія за богослужінням як свого предстоятеля, а вважала законним місцеблюстителем Патріарха митрополита Петра (Крутицького).
1931 року Іраїду Йосипівну заарештували за антирадянську діяльність і засудили до 3 років таборів. Вона відбула цей термін повністю. Після звільнення їй було заборонено викладати в школі. До 1943 року Іраїда Йосипівна жила в селі Котово Углицького району, була регентом церковного хору в Успенській церкві. У її будинку жив єпископ Василій (Преображенський), у своїй лазні вона влаштувала таємну церкву, в якій служив владика. У 1943 році їх усіх заарештували: єпископа Василя, Іраїду Тихову, її брата Івана Йосиповича, сестер Анну і Серафиму, їхню тітку Вассу Іванівну Тихову. Завели групову справу. Іраїду Тихову засудили до 5 років заслання, після якого, з 1948 року і до своєї смерті 1967 року Іраїда Йосипівна жила в рідному селі Котове. Похована вона була там же, на кладовищі біля церкви.