Собор Радонезьких святих p18qtcbo5ep0ip11pm02oj1ds93
Житія святих,  Липень

Собор Радонезьких святих

Місяця липня на 6-й день

Історія встановлення Собору Радонезьких святих сягає середини XVII століття. Саме в той час було відновлено перші списки учнів преподобного Сергія Радонезького, було надруковано “Канон молебень преподобним і богоносним батьком нашим ігуменові Сергію та учневі його Никону, чудотворцям”. Приблизно до того ж часу належить написання ікони Собору Радонезьких святих.

Наступні події у встановленні Собору Радонезьких святих пов’язані з ім’ям митрополита Московського Філарета. 1843 року намісник Троїце-Сергієвої лаври архімандрит Антоній з благословення і під наглядом митрополита Філарета влаштував гуртожиткове відділення лаври – Гефсиманський скит. 27 вересня 1853 року в скиту було освячено трапезну церкву в ім’я преподобних Сергія і Никона Радонезьких. До літнього свята обрітення мощей преподобного Сергія (18 липня за новим стилем) було складено “Службу преподобним отцем нашим Сергію і Никону, Радонезьким чудотворцям. У храмі їхньому, у скиті Гефсиманії”.

Протягом XIV-XX століть склався Патерик Троїце-Сергієвої лаври, до якого входять понад сімдесят п’ять угодників Божих, зокрема родичі, учні та співрозмовники преподобного Сергія, святі ченці Троїце-Сергієвої обителі.

11 червня 1981 року намісник Троїце-Сергієвої лаври архімандрит Ієронім освятив новий боковий вівтар на честь Собору Радонезьких святих, влаштований у північній частині храму на честь Всіх святих, що в землі Російській просіяли, що під Успенським собором обителі.

З благословення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Пимена було встановлено святкування Собору Радонезьких святих на наступний день після свята на честь Обрітення мощей преподобного Сергія Радонезького – 19 липня.

19 липня 1981 року, було вперше здійснено урочисте святкування Собору Радонезьких святих.