Серпень,  Житія святих

Преподобномученик Єлевферій (Печенников)

Місяця серпня на 14-й день

Преподобномученик Єлевферій (Печенников) народився 1870 року в селі Припечине Чериковського повіту Могилівської губернії і походив із селянської родини. У 1892 році він був призваний до армії і служив рядовим. Час прийняття ієрейського сану достеменно невідомий. Був полковим священиком. З 1896 він став ченцем смоленського Троїцького монастиря.
5 грудня 1922 року отець Єлевферій був заарештований Смоленським губвідділом ГПУ як противник обновленської течії і як «переконаний прихильник Тихона». 10 грудня 1922 року його було звільнено з підпискою про невиїзд. 20 березня 1924 року чернець знову було заарештовано, цього разу за звинуваченням в «участі в контрреволюційній організації», і поміщено до будинку попереднього ув’язнення в Смоленську. 3 квітня 1924 року звинувачення з нього було знято і підписку про невиїзд скасовано.

26 лютого 1930 року був третій арешт. Звинувачення полягало в «участі в контрреволюційній організації» у справі «Смоленського соборного братства», отець Єлевферій утримувався під час слідства у в’язниці Смоленська. 28 травня 1930 року монах Єлевферій (Печенников) Колегією ОГПУ СРСР було засуджено до 10 років концтаборів. Термін він відбував у Соловецькому ІТЛ, 1932 року його перевели на станцію Манкент Туркестано-Сибірської залізниці у Сайрамському районі Південно-Казахстанської області.

23 червня 1937 року отця Єлевферія було заарештовано в таборі разом з протоієреєм священномучеником Володимиром Смирновим, ігуменією преподобномученицею Євою (Павловою), протоієреєм священномучеником Миколою Толгським та іншими у справі митрополита Кирила (Смирнова) і митрополита Іосифа (Петрових) и архієпископа Олексия (Орлова). Схіархімандрит Єлевферій був звинувачений у контрреволюційній діяльності як «керівник таємного монастиря в Манкенті, який проводив постриг у таємне чернецтво». Винним у контрреволюційній діяльності він себе не визнав. 26 липня 1937 року особливою трійкою при УНКВС по Південно-Казахстанській області отця Єлевферія (Печенников) було засуджено до вищої міри покарання. 27 серпня 1937 року його розстріляли в Лисій балці поблизу міста Чимкент і він був похований у невідомій спільній могилі. Преподобномученик Єлевферій був уславлений Архієрейським ювілейним Собором РПЦ у 2000 році.