Рівноапостольний Косма Етолійський, Афонський, Албанський, ієромонах p1ard7249deu01d8t47n79lsdt3
Житія святих,  Серпень

Рівноапостольний Косма Етолійський, Афонський, Албанський, ієромонах

Місяця серпня на 24-й день

Рівноапостольний священномученик Косма, в миру Костянтин, був родом з Етолії. Він навчався спочатку на батьківщині під керівництвом архідиякона Ананії Дервішана, а потім завершив свою освіту на Святій Афонській Горі, у Ватопедському училищі у таких найвідоміших на той час учителів, як Миколай Царцулія (з Мезови) та Євгеній Булгаріс (згодом, у 1775-1779 роках, архієпископ Катеринославський і Херсонський).

Залишившись на Афоні у Філофіївській обителі для процвітання в духовних працях, його постригли там у чернечий чин з ім’ям Косма, а потім висвятили на ієромонаха. Прагнення направити на шлях порятунку і зміцнити у вірі братів-християн спонукало святого Косму випросити благословення духовних отців і піти в Константинополь. Там він опанував мистецтво красномовства і, отримавши письмовий дозвіл у патріарха Серафима II (а пізніше й у його наступника Софронія) проповідувати Святе Євангеліє, став сповіщати його спочатку в церквах Константинополя і навколишніх селищах, потім у придунайських князівствах, у Фессалоніках, у Веррії, у Македонії, в областях Хімарі, Акарнанії, Етолії, на островах Святої Маври, Кефалонії та в інших місцях. Його проповідь, сповнена благодаті Святого Духа, проста, спокійна і лагідна, приносила християнам велику духовну користь. Як і святим Своїм апостолам, Сам Господь поспівував йому і стверджував слово його знаменнями і чудесами. Проповідуючи в Албанії, в тих віддалених місцях її, де християнське благочестя було майже втрачено, серед здичавілих і огрубілих людей, загнузлих у гріхах, святий Косма Словом Божим приводив їх до щирого покаяння і виправлення.

За його настановою в селах відкривалися церковні училища. Багаті жертвували свої кошти на благоустрій церков, на купівлю священних книг (які святий роздавав грамотним), покривал (якими він наділяв жінок, наставляючи їх ходити з покритими головами), вервиць і хрестів (які він роздавав простому народу). Оскільки церкви не вміщали всіх охочих послухати мудрого проповідника, святий Косма із собором ієреїв звершував чування в полях, на площах, де тисячі людей молилися за живих і покійних і повчалися його настановами. І скрізь, де зупинявся святий Косма і говорив свою проповідь, вдячні слухачі споруджували великі дерев’яні хрести, що залишалися назавжди на згадку про це.

Апостольське служіння святого Косьми завершилося мученицькою смертю 1779 року. У 65-річному віці за наклепами іудеїв він був відданий туркам і придушений. Тіло його було кинуто в річку, а через три дні віднайдено священиком Марком і поховано поблизу селища Каліконтасі в Ардевузькому монастирі Введення в храм Пресвятої Богородиці. Згодом частки мощей священномученика були перенесені на благословення в різні місця.