...
Преподобний Сергій Шухтомський p1e9lsrq0b18001s781ptg11r1euv3
Житія святих,  Травень

Преподобний Сергій Шухтомський

Місяця травня на 19-й день

Преподобний Сергій Шухтомський (в миру Стефан) був схимонахом Шухтомського (Шухтовського) монастиря, розташованого в селі Шухтомі (Шухтові) за 50 кілометрів від міста Череповця. Святі мощі його були поховані під спудом монастирської церкви, що стала після скасування монастиря парафіяльним Покровським храмом. Відомості про благочестиве і подвижницьке життя преподобного Сергія наведені в розлогому написі на його гробниці. У ньому йдеться про те, що 19 травня 1609 року, в день пам’яті священномученика Патрикія, єпископа Пруського, помер раб Божий, чернець і схимник Сергій, за царювання великого князя Василя Іоанновича Шуйського та за найсвятішого патріарха Єрмогена. “Поховано ж бисть його працьовите тіло в каплиці у церкві Живоначальної Трійці та Покрова Пресвятої Богородиці, що в Шухтові, в області граду Білоозера”.

Далі напис повідомляє про те, що святий угодник народився і виховувався в Казані і, подібно до святого Сергія Радонезького, в дитинстві замість материнського молока харчувався “ячмінним і неквасним суслом”. З віком він приймав у їжу лише сухий хліб і трохи води, та й то лише двічі на тиждень.

Залишивши Казань, преподобний Сергій вирушив у трирічне паломництво до Палестини, Константинополя і Греції, поклоняючись святим місцям і навчаючись чернечого життя. Потім, як повідомляє напис, “непострижений із Палестини прийде у Великий Новград у соборну церкву Софії Премудрості Божої; з Новаграда піде в Соловецьку обитель преподобних отців Зосими і Саватія”.

1603 року святий угодник Божий прийшов до Вологодського краю, де прийняв чернечий постриг від настоятеля Череповецького Воскресенського монастиря архімандрита Ісаї, який, будучи іконописцем, написав згодом образ свого святого постриженника.

Про суворий аскетичний спосіб життя преподобного Сергія напис говорить у наступних подробицях: “Пребиваше без сну день і ніч; в молитвах же і в пості, і в колінопреклоніннях, ліжку собі не маючи; коли ж задрімаєш, тоді мало сну приймаше на ліктьох точию і на коліні”.

Преподобний Сергій помер у віці 50 (або 75) років. За життя був прославлений Господом численними чудотворіннями і удостоєний дару пророцтва. Про зовнішній вигляд святого схимника в надгробному написі сказано: “Віком був малий, обличчя маючи біле, кругле, волосами чорне, кучеряве, бради не маючи, мантія довга, ряса чорна”.

Знайшли помилку