Преподобний Прокопій Сазавський, Чеський, ігумен p1dlmha9fn19lr129b8oo1a5bbij3
Житія святих,  Вересень

Преподобний Прокопій Сазавський, Чеський, ігумен

Місяця вересня на 16-й день

Преподобний Прокопій Сазавський був родом чех – слов’янин-богемець – із села Хотун. Почав вивчати слов’янську грамоту в домі батьків, які дотримувалися правил віри і життя, посіяних у Богемії святим Мефодієм. З дитинства вирізнявся благочестям.

Згодом батьки відправили його до Велеграда, де в цей час науки викладалися слов’янською мовою.

Після закінчення навчання був висвячений на священика. Через деякий час, шукаючи усамітнення, пішов у безлюдне місце, де оселився в печері і проводив життя за прикладом східних пустельників.

Одного разу під час полювання княжич Ульріх виявив пустельника в глухому лісі. Розмовляючи з княжичем, преподобний Прокопій просив його побудувати храм в ім’я святого Іоанна Предтечі. Государ виконав прохання подвижника, і на річці Сазаві було засновано пустельну обитель. Потім, 1012 року, Ульріх став князем Чеським, і під його заступництвом стараннями святого Прокопія процвіла Сазавська обитель. Богослужіння в ній відбувалося слов’янською мовою. Наступник Ульріха князь Брячислав також підтримував монастир, але латиняни опиралися слов’янському богослужінню і чинили перешкоди преподобному Прокопію.

Відчувши наближення смерті, святий оголосив братії, що через три дні помре, і передбачив їм швидке, але нетривале гоніння. Преподобний Прокопій спочив на третій день, 16/29 вересня. Уже 1055 року Сазавських ченців звинуватили в тому, що слов’янська писемність “вводить єресь”, і вигнали з монастиря, помістивши в ньому німецьких ксьондзів, але 1061 року князь Вратислав повернув вигнанців у рідну обитель.