...
Преподобний Паїсій Нямецький (Величковський) p1b26ci7o71t562vka5g192k1uq26
Житія святих,  Листопад

Преподобний Паїсій Нямецький (Величковський)

Місяця листопада на 15-й день

Преподобний Паїсій (у миру Петро Іванович Величковський) народився 1722 року в Полтаві, був одинадцятою дитиною в багатодітній сім’ї потомственого священика. Навчався в Київській духовній академії, там зародилася в нього любов до чернечого життя. У 17 років Петро пішов подвизатися в монастирі Малоросії, Молдавії, Валахії. У Медведівському монастирі під Чигирином прийняв постриг у рясофор. Коли монастир був захоплений уніатами, він пішов у Києво-Печерську лавру і працював там у друкарні.

В юності Петро і його друг по академії дали обітницю не жити в обителях тілесного достатку і достатку, і в 25 років він пішов на Святу Гору Афон, де 1750 року його постригли в ченці з ім’ям Паїсій у монастирі Пантократор. У 36 років Паїсій стає ієромонахом. Він влаштував при монастирі один із найбільших скитів на Афоні – скит святого пророка Іллі.

Коли почалася Російсько-турецька війна, до якої були залучені й ченці, Паїсій пішов у Молдовалахію, керував на Буковині Свято-Духовим монастирем із суворим гуртожитковим статутом. У роки керівництва монастирем він прийняв велику схиму.

Оскільки після війни територія, на якій знаходився монастир, відійшла до Австро-Угорщини, отець Паїсій перейшов у Нямецький монастир. Там був возведений у сан архімандрита. У Нямецькій лаврі отець архімандрит багато працював над перекладами святоотцівських творів і створив слов’янський переклад “Добротолюбія”. Переклади старця Паїсія з грецької на церковнослов’янську мову довгий час були єдиними в Росії. До них відносяться твори преподобного Ісаака Сиріна, Феодора Студита, святителя Григорія Палами, святителя Іоанна Златоуста і багатьох інших учителів Церкви.

Важливу роль у вченні старця Паїсія посідає аскетика, що включає в себе “роздуми про смерть” та Ісусову молитву.

Численні учні старця Паїсія перенесли його писання і дух його статуту разом із заснуванням чернечого старчества в Росію і тим вельми сприяли пожвавленню і відродженню російського чернецтва. Паїсій Величковський став батьком російського старчества. Він справив значний вплив на багатьох православних подвижників Росії кінця XVIII і XIX століть. Збірник “Добротолюбіє” був настільною книгою преподобного Серафима Саровського. З духовною спадщиною старця Паїсія пов’язана історія старчества в Оптиній пустелі.

Похворівши трохи, старець Паїсій мирно відійшов до Господа 15 листопада 1794 року у віці 72 років. Похований преподобний у Нямецькій обителі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

 

Тропaрь, глaсъ и7:

Слeзъ твои1хъ течeньми пустhни безпл0дное воздёлалъ є3си2 и3 є4же и3з8 глубины2 воздыхaньми во сто2 трудHвъ ўплодоноси1лъ є3си2 и3 бhлъ є3си2 свэти1льникъ вселeннэй, сіsz чудесы2, паjсіе џтче нaшъ, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

И$нъ тропaрь, пи1санъ къ прославлeнію, глaсъ в7:

Стрaненъ бhвъ на земли2, нбcнагw nтeчества дости1глъ є3си2, прпdбне џтче паjсіе, добротолю1біz подви1жниче, вёрныхъ научи1лъ є3си2 ќмъ къ бGу возводи1ти и3 сeрдцемъ къ немY взывaти: гDи їи7се хrтE, сн7е б9ій, поми1луй мS грёшнаго.

Ще в розробці

Знайшли помилку